A „rozlučku“ se Světovými poháry v obou disciplínách si rozdělila tak, jako by to bylo něco běžného. Dnes může ve švýcarském Scuolu s předstihem slavit zisk velkého křišťálového glóbu za hodnocení paralelních disciplín ve snowboardingu.

Ve středu a ve čtvrtek pojede ve švédském Aare při finále Světového poháru v alpském lyžování sjezd a superobří slalom. Pak ještě možná vymění lyže za prkno, aby v německém Winterbergu stihla úplný závěr SP ve snowboardingu.

Dá se to všechno vůbec stihnout a zvládnout? „Je to složité,“ přiznává lyžařský trenér české obojživelníce Tomáš Bank.

„Vždy to řešíme tak, aby bylo pro Ester všechno nejpřívětivější. Třeba přesun ze Švýcarska do Švédska jsme vymysleli tak, že hned po závodě odletí soukromým letadlem. Ušetří jeden drahocenný den. Děláme to proto, aby nedošlo k nějaké chybě, která by mohla směřovat ke zranění.“

Ledecká přistane v Ös-tersundu, ovšem zástupci české hvězdy museli vyjednat, aby ji na malém regionálním letišti vůbec přijali. Švédové, jinak zvyklí na minimální provoz, svolili.

Zbyde jí tak prostor na odpočinek. „Únavu by to mělo snížit, protože od minulého závodu v Turecku měla hodně volna. Jen doufám, že to nepřeháněla se snowboardovým tréninkem. Až se vyspí, tak si vyzkouší, jak půjde přeskočit z prkna na lyže,“ pokračuje Bank.

Vyhovovalo by zrušení tréninků

Samotné přeorientování z prkna na lyže není podle něj takovým problémem. „Pokud by se jednalo o obří slalom, bylo by to náročnější, ale na sjezd a super-G to je v pohodě. Největším problémem je však právě únava. O to mám strach. Proto jsme objednali letadlo. Vyčerpání by se mělo zmenšit,“ věří.

Jeho svěřenkyni by vyhovovalo, kdyby pořadatelé kvůli počasí zrušili jeden trénink. „To by nám hrálo do karet. Sice kopec nezná, ale byl by to další ušetřený den. Když bude unavená, nemá moc velké naděje. V Pchjongčchangu byl větší prostor, ne na přehození výhybky, ale hlavně na odpočinek. Teď je to těžší než na olympiádě. Je míň času a je v něm ještě cestování,“ vypráví kouč.

To, že Ester Ledecká vyhrála v Pchjongčchangu super-G, se prý na její pozici mezi sjezdařkami příliš neprojeví. „Nadále nebude v přední skupině závodnic. Na obtíž by mohlo být i silné sněžení, které slibuje předpověď.“

Tomáš Bank očekává férovou trať pro všechny. „Bylo by velkým překvapením, kdyby se jí povedlo zajet podobně jako v Koreji. Tam byla špičkově upravená trať, a že měla vyšší startovní číslo, byla určitá výhoda. Ve Švédsku to tak kvůli čerstvému sněhu nejspíš nebude,“ odhaduje.

Co se týká dalšího programu, tak si trenér myslí, že ve Winterbergu by už nemusela naplno závodit. „Doufám, že vyhraje už teď a bude hotovo. Za týden se tam objeví jen proto, aby převzala velký glóbus a zajede si exhibičně. I když jak znám Ester, tak takové ježdění moc neuznává.“

Co myslíte, jak Ester Ledecká náročný závěr elitních seriálů zvládne?