Norky sice musely kvůli chybě Tiril Eckhoffové na jedno trestné kolo, ale na poslední střelecké položce vstoje je do čela dostala Marte Röiselandová. Druhé skončily domácí Švédky, jejichž útok na zlato pokazila trojnásobným dobíjením finišmanka Hanna Öbergová, bronz vybojovaly Ukrajinky.

Ondřej Moravec
Závod dvojic ovládli norští biatlonisté, Češi byli devátí

Naděje Češek skončily na první ležce. Puskarčíková netrefila ani jeden z pěti terčů. "Pravděpodobně to byla špatná poloha, všechno bylo na dvě hodiny," řekl asistent trenéra žen Jiří Holubec v České televizi. Z tří náhradních nábojů umístila přesně dva, což znamenalo, že běžela tři trestná kola.

Ze střelnice odjížděla poslední třiadvacátá s odstupem 1:47 minuty na čelo a minuty na předposlední místo.

Jislová přebírala štafetu poslední. "Není to jednoduché, ale řekla jsem si, že pojedu svůj závod a jsem ráda, jak jsem to zvládla," řekla. Díky bezchybné ležce se dostala na 21. místo před Slovinky a Bulharky a přibližovala se Číňankám a Korejkám. Přesná byla i vstoje a Davidovou vyslala na trať z devatenáctého místa.


Ani Davidové ležka nevyšla a jela jedno trestné kolo. Přesto držela stejné místo i po stojce. "Je mi Evči moc líto, tohle se může stát každému," řekla Davidová.

Nejhorší výsledek štafety od roku 2008


Vítková vyjížděla na trať s odstupem skoro čtyř minut na čelo. Střílela perfektně a vylepšila umístění o čtyři pozice. "Snažila jsem se aspoň předvést co nejlepší výkon a připravit se na nedělní hromadný závod," řekla Vítková.


Patnácté místo je nejhorším výsledkem štafety českých biatlonistek na šampionátu po jedenácti letech. Hůře zajely české ženy štafetu na MS shodou okolností právě v Östersundu, kde v roce 2008 byly ještě o místo horší.

Tomáš Krupčík.
Nejlepším Čechem byl ve vytrvalostním závodu Krupčík. Zlato slaví Peiffer


Chvilku se na prvním místě překvapivě držely Američanky, ale na posledním úseku nestačily. Zdálo se, že si pro první zlato ve štafetě žen jedou Švédky, ale mistryně světa z vytrvalostního závodu Öbergová musela na závěrečné stojce třikrát dobíjet. Bezchybnou střelbou se před ni dostala Röiselandová a zajistila výhru Norkám.


Pořadí štafety žen (4x6 km):
1. Norsko (Solemdalová, Tandrevoldová, Eckhoffová, Röiselandová) 1:12:00,1 hod. (1 trest. okruh + 8 dobíjení), 2. Švédsko (Perssonová, Brorssonová, Magnussonová, Öbergová) -24,3 (0+6), 3. Ukrajina (Merkušynová, Vita Semerenková, Džymová, Valj Semerenková) -35,1 (0+5), 4. Německo -35,6 (1+14), 5. Rusko -43,6 (0+12), 6. Slovensko -53,1 (0+9), 7. Polsko -1:47,1 (0+9), 8. Francie -1:57,4 (3+6), 9. USA -2:22,3 (2+5), 10. Itálie -2:32,9 (1+9), …15. ČR (Puskarčíková, Jislová, Davidová, Vítková) -3:51,9 (4+9).

Markéta Davidová
Davidová dojela ve stíhačce na MS třináctá, Krupčík osmnáctý