Svěřenci trenérky Evy Horklové tak zakončili skvělou sezonu, ve které navíc obsadili druhé místo ve finále juniorské Grand Prix a také na olympiádě mládeže v Lillehammeru.

"Mám z toho obrovskou radost, že to ani nedokážu popsat. Ne každému se to povede," řekla šestnáctiletá Dušková na dnešním setkání s novináři. "Stále tomu nemůžu uvěřit a nepřijde mi to reálné. Když jsem začínal, byl to sen. Teď se to podařilo," uvedl o rok starší Bidař, který se se svou partnerkou postaral o premiérový český triumf na juniorském MS v historii.

Ještě před rokem si přitom Dušková s Bidařem nebyli jistí, že budou závodit spolu. "Rozhodli jsme se vlastně až loni v dubnu. Do té doby jsme se sportovkám věnovali třetinu až polovinu tréninku a zbytek sólovému bruslení," poznamenala trenérka Horklová.

Impulzem k přesunu pozornosti byla chvála od úspěšného kanadského trenéra Richarda Gauthiera, který po osmém místě na loňském JMS pozval pár na kemp do zámoří. "Byla to pro nás veliká pocta," dodala Horklová.

Díky zvýšené aktivitě se výkony páru výrazně zlepšily a stal se hlavním objevem sezony. "Jejich úspěch stojí na dobrých základech sólového bruslení, protože všichni dobří sportovkáři umí skákat a byli i dobří sólisté. Martin má navíc dobré dynamicko-silové předpoklady. Když jsme přijeli na první závod sezony, tak na nás všichni s úžasem koukali, co umíme," uvedla Horklová.

Dušková s Bidařem přitom společně jezdí už pět let. "Když jsme spolu začínali, tak jsem se bála a trochu i styděla s Martinem bruslit. Bylo nám jedenáct a my jsme se museli držet za ruku a trénovat kroky. A všichni ostatní jezdili sami," pousmála se Dušková, která ale počítá s tím, že se ještě bude věnovat i sólové kariéře.

"Závody budou ubývat, hlavní prioritou budou sportovky," řekla studentka gymnázia v Praze, která s Bidařem tráví většinu času i mimo krasobruslení. Rodák z Českých Budějovic totiž bydlí u jejích rodičů v Lysé nad Labem.

Jedním z vrcholů příští sezony pro dvojici Dušková - Bidař bude lednové mistrovství Evropy v Ostravě. "Startovat tam je prakticky naše povinnost. Na seniorskou kategorii jsou ale ještě hodně mladí," podotkla trenérka Horklová. Její svěřenci se totiž mohou ještě třikrát představit na juniorském šampionátu.

"Příští sezonu bereme jako seznamovací mezi seniory. Uděláme však vše pro to, abychom se solidně umístili," slíbila Horklová. Čeští reprezentanti však mají již nyní vyjetou i účast na seniorském MS, kde by se mohli pokusit kvalifikovat na olympiádu v roce 2018.