Ptáte se, jak je to možné? V Řezáčově případě je to poměrně jednoduché: běžky stále miluje, je velký dříč a svým způsobem také trochu blázen.

„Když se všechno poskládá: forma, lyže, sedne mi trať a vyjdou optimální podmínky, tak proč by to nešlo?“ povídal trojnásobný vítěz Jizerské padesátky, který v této sezoně přivede do Slavia pojišťovna Sport teamu syna Aleše.

Aby v jednom laufařském týmu figurovali otec se synem, je světovým unikátem, navíc pokračovateli slavného rodu je teprve šestnáct let. Lyžařskou tradici nastartoval nejstarší z Řezáčů - rovněž Stanislav. Jizerskou 50 ovládl již v roce 1975 (maminka Jaroslava dojela v tom ročníku druhá), nějaký čas pracoval ve funkci reprezentačního kouče, takže vedl i syna.

Ski Classics v Bad Gasteinu: Stanislav Řezáč v prologu
Už mi neříkají Jágr na lyžích. Mám teď takový zvláštní život, líčí Řezáč

Ten byl od poloviny 90. let členem reprezentace, ale po MS 1999 udělal zásadní krok. Odešel z Dukly Liberec a dal se na dálkové běhy. A rodákovi z Jablonce nad Nisou se dařilo. Mimo jiné v roce 2012 ovládl anketu Král bílé stopy.

I když minulá sezona nepatřila k jeho nejvydařenějším, podle jejího závěru se rozhodl, že běžky na hřebík ještě nepověsí. „Mám důkaz, že by to ještě šlo,“ zvažoval a určitou roli sehrál fakt, že v nadcházející sezoně nepojede jeho největší rival v boji o stříbrný dres nejlepšího veterána. Nor Anders Aukland už do bílé stopy nenaskočí.

Podívejte se na starší snímky Stanislava Řezáče: 

„Nechci nic zakřiknout, ale v tréninku mám lepší výsledky než v pětadvaceti nebo třiceti letech. Pokud mi v tom něco nezabrání, rád bych odjel všechny díly Ski Classics, celkově skončil do pětadvacátého místa. A není vyloučeno, že bych v některém závodě mohl být do desítky,“ prozradil své plány.

Jeho syn, který v létě jezdí na horských kolech, bere letošní sezonu jako rozjezdovou. „Teď se budu soustředit jen na lyže a ve Ski Classics bych se chtěl rozkoukat. V úvodu sezony nastoupím k několika kratším závodům a jedinou delší tratí bude Jizerská padesátka,“ poznamenal mladík.

Sezona se třemi vrcholy

Seriál Ski Classics odstartuje 9. prosince v rakouském Bad Gasteinu a do elitní kategorie Pro Tour je zařazeno patnáct závodů. Jizerská padesátka je na programu 11. února a česká klasika je tradičně jedním z hlavních cílů padesátiletého matadora.

„Pak to bude sedmdesátikilometrová Marcialonga a legendární Vasův běh na devadesát kilometrů,“ prohlásil o závodech, na nichž v minulosti slavil úspěchy. V Itálii dokázal zvítězit a ve Švédsku byl jednou druhý a čtyřikrát třetí.

Stanislav Řezáč se cítí líp než před pětadvaceti letyStanislav Řezáč se cítí líp než před pětadvaceti letyZdroj: se svolením Ivany Roháčkové

Pochvaluje si, že příprava klapla na jedničku, zdraví drží a na trénink měl dokonale čistou hlavu. „Udělal jsem změnu, snažím se jít do větší frekvence než v minulosti. Věřím, že mi to v úvodu závodů pomůže udržet se v kontaktu s nejlepšími,“ přál si.

Souboj otce se synem 

Aleš Řezáč sledoval jako dítě lyžařské závody v televizi. „V duchu jsem si přál, že bych jednou chtěl taky jezdit. Těším se na úvodní závod, tam si to rozdám s tátou. Jinak spolu moc netrénujeme. Možná bych byl lepší ve sprintu, ale asi tak na sto metrů,“ smál se mladý lyžař.

Za sebou má účast na olympiádě dětí a mládeže v Koreji a nevylučuje, že by si časem vyzkoušel i závody Světového poháru. To ale všechno ukáže čas. Otec bude syna ještě nějaký čas převyšovat, ale nemusí to trvat moc dlouho.

Slavnostní setkání u příležitosti 120 let od založení lyžařského svazu
Od vášnivých lyžníků k Ester Ledecké. České lyžování slaví 120. narozeniny

„Myslím, že mi může začít ujíždět docela brzo. Aleš se bude zlepšovat a u mě to bude s věkem zákonitě naopak. Lyžování mě ale pořád baví. Kdybych z něj neměl dobrý pocit, tak jsem toho už nechal,“ uzavřel.