Českým skokanům se vstup do olympijské sezony nevydařil. A to používáme kulantní výraz. Krátce po čtvrté hodině odpoledne se dnes spustí z oberstdorfského můstku trojlístek Vojtěch Štursa, Roman Koudelka a Čestmír Kožíšek.   

S jasným cílem, postoupit alespoň do hlavního závodu úvodního klání 66. ročníku Turné čtyř můstků. A v něm? Pokusit se proniknout do bodované třicítky.

Skvostná historie

Dříve věc běžná, nyní hodná oslavy. Časy, kdy kralovali prestižní sérii Jiří Raška (celkový vítěz ročníku 1970/71) a Jakub Janda (2005/06) jsou dávno pryč.

Letos, před závody, které vyvrcholí 6. ledna v Bis-chofshofenu a jejichž tradičními zastávkami budou Oberstdorf, Garmisch- -Partenkirchen a Innsbruck, najdeme v pořadí Světového poháru jméno jediného českého skokana. Na pětačtyřicátém místě se krčícího Vojtěcha Štursu.

„Nejsem vůbec spokojený,“ vrací se k deseti dosavadním zastavením sám Štursa. „Ani jeden skok nevyšel podle mých představ.“

Krátce před Turné ladili Češi formu v Ga-Pa, dva dny před startem si skočili v See-feldu. A jejich forma prý stoupá. „Koudy (Koudelka) i Vojta (Štursa) si pochvalovali, že se cítí lépe,“ těší jednoho z reprezentačních trenérů Jakuba Jiroutka.

Ještě o něco víc vystoupení Čestmíra Kožíška na závodech Kontinentálního poháru. „Česťa byl pátý a devátý před svátky ve Finsku. Proto dostal šanci,“ ozřejmuje.

Neskutečný masakr

Při vší úctě ke Kožíškovi, tahouny výběru má být zkušenější duo Štursa Koudelka. „Na Turné se strašně těším,“ popisuje první jmenovaný. „Jdu do něho ale s obrovským respektem. Loni jsem si myslel, že jde o běžné závody, ale překvapily mě. Neskutečný masakr,“ naráží na enormní zájem diváků i netradiční KO systém, který je mezi skokany používán jen na Turné. „Totální stres, jaký si běžný člověk neumí ani představit.“

Kde hledat favority? Vedoucím mužem Světového poháru je Němec Richard Freitag. K jeho největším konkurentům patří krajan Andreas Wellinger. Silní jsou i Rakušané v čele Stefanem Kraftem. A prvenství obhajuje Polák Kamil Stoch.

A co Češi? „Věříme, že konečně zlomíme smůlu a už se budeme jen smát,“ dodává neurčitě Štursa.

Novinka seriálu? Nový čipLetošní Turné čtyř můstků přinese vedle sportovních zážitků i jednu technickou novinku. Skokani na lyžích si poprvé vyzkoušejí nový čip, který by měl zaznamenat užitečná data týkající se odrazové a letové fáze. „Získaná data budou pro skoky na lyžích obrovským obohacením. Půjde o abso-lutní bombu,“ slibuje rakouský šéftrenér Heinz Kuttin. FIS bude projekt testovat při závodech v Oberstdorfu a Innsbrucku, kde budou mít všichni nainstalovaný čip za vázáním. Díky němu se na řadu zajímavých informací mohou těšit také televizní diváci.