V Pekingu si užil slávu hned několikrát. Poprvé, když byl vlajkonošem ukrajinské výpravy při slavnostním zahájení. Podruhé, když vystoupal na stupínek pro stříbrného olympijského medailistu v akrobatickém lyžování. Svět tenkrát obletěla fotografie, na níž se úspěšný rodák z Pervomajskyje raduje společně s ruským soupeřem Iljou Burovem. Uplynulo ale jen pár dní a obě země jsou ve válečném stavu.

Tank projíždí ulicí města v takzvané Doněcké lidové republice. Ilustrační snímek
Ruský gymnasta šokoval. Dres si „vylepšil“ písmenem Z, stál vedle Ukrajince

Pokud byste tedy čekali, že Abramenko coby národní hrdina objíždí autogramiády a podepisuje se davům nadšených fanoušků, byli byste bohužel docela vedle. Oleksandra byste totiž i s rodinou našli, jak se skrývá v garáži. Do podzemních prostor je zahnal strach. Strach z agrese, kterou rozpoutal ruský prezident Vladimir Putin. Věří totiž, že v garážovém úkrytu jsou ve větším bezpečí než ve 20. patře činžovního bytu, který se navíc nachází v blízkosti kyjevského letiště.

Rodiče žijí v Mykolajivu

„Je děsivé spát v bytě. Viděl jsem z okna, jak systémy protivzdušné obrany reagovaly na nepřátelské střely. Byly slyšet silné exploze,“ popsal lyžař pro New York Times. Listu zaslal i emotivní fotografii, na níž celá rodina sedí v garáži na matraci, včetně dvouletého synka Dmitryje. Rodina tráví ve své skrýši už řadu nocí. Oleksandr ale plánuje vyjet za svým koučem Enverem Ablajevem do Mukačeva. „Jedu autem, beru si s sebou základní věci, jídlo a olympijské medaile,“ nezapomíná na cenné kovy. Kromě pekingského stříbra má ve sbírce i olympijské zlato z roku 2018.

Není si ale jist vůbec ničím, není si jist tím, co přinesou následující dny. Bojí se o své rodiče, kteří žijí v přístavním městě Mykolajivu. Tedy poblíž oblasti, od níž se čeká, že bude klíčovým cílem Rusů. „Moji rodiče sedí doma a poslouchají výbuchy. Opustit město je ale v tuto chvíli nebezpečné, chtějí tam zůstat,“ říká.

Neví, zda jeho žena a syn nakonec opustí zemi a zamíří přes hranice jako uprchlíci, jako více než milion Ukrajinců. Ví jen to, že jako všichni muži v jeho věku nemůže opustit Ukrajinu. „Nevím, jestli půjdu do války. Nevím, čím procházejí kluci, kteří jsou povoláni. V tuto chvíli se naše armáda plně vyrovnává s ofenzivou ruských vojsk,“ napsal na závěr.