Strachové v Aare útok na medaili nevyšel. Senzační triumf slaví Vlhová

Aare - Čtvrtou pozici neudržela. Lyžařka Šárka Strachová skončila ve třetím slalomu sezony Světového poháru v Aare sedmá. Vyhrála poprvé v kariéře Slovenka Petra Vlhová, která se díky tomu dostala na třetí místo průběžného hodnocení právě před českou jedničku. Druhá v neděli byla Švédka Frida Hansdotterová a posunula se do čela slalomářského poháru před Mikaelu Shiffrinovou z USA, která vinou zranění ve Švédsku nestartovala.

13.12.2015 AKTUALIZOVÁNO 13.12.2015

Šárka Strachová ve slalomu SP v Aare.Foto: ČTK/AP/Giovanni Auletta

Strachová v úvodních závodech sezony v Aspenu obsadila čtvrté a třetí místo a na stupně vítězů útočila i v Aare. V první jízdě byla čtvrtá a od medailových pozic ji dělily čtyři setiny sekundy. Na sjezdovce, kde se v roce 2007 stala mistryní světa, však byla v druhém kole pomalejší, i když neudělala žádnou zásadnější chybu. Její jízda byla desátá nejrychlejší a znamenala propad.

"Nevyšlo to na bednu, ačkoliv jsem neměla z těch jízd špatný pocit. Ve druhém kole se mi bohužel nepodařilo tu pozici udržet či vylepšit," uvedla na facebooku Strachová. Nebyla si vědoma žádných chyb, ale uznala, že některé části mohla sjet lépe. "Nebyla to moc těžká trať, takže se to sečetlo. Ve druhém kole se mi nevydařila ideálně ta horní část," řekla Strachová, kterou čeká v Rakousku týdenní trénink a mezi svátky závod v Lienzu.

Dvacetiletá Vlhová šokovala už v první kole, které vyhrála. Juniorská mistryně světa z loňského roku z Jasné ve svém dvaadvacátém závodu ve Světovém poháru unesla psychický tlak a do cíle dojela o 59 setin dřív než Hansdotterová. Třetí skončila Nina Lösethová z Norska, která na Vlhovou ztratila 65 setin. Strachová, která v Aare byla při SP dvakrát třetí v letech 2009 a 2015, měla na vítězství manko 1,38 sekundy.

Rodačka z Liptovského Mikuláše Vlhová senzačně vstoupila do seriálu před třemi lety v Semmeringu, kde obsadila jedenácté místo, ale pak se dva roky nedostala do druhého kola. Do letošní sezony bodovala pouze třikrát, ale růžky vystrčila už v minulém závodu v Aspenu, kde obsadila jedenácté a sedmé místo.

V Aare nestartovala suverénka dosavadního průběhu sezony Shiffrinová. Mistryně světa a olympijská vítězka ve slalomu v sobotu při zkušební jízdě před obřím slalomem upadla a poranila si koleno. Místo závodů vyrazila do USA na detailní vyšetření.

Další česká slalomářka na startu Gabriela Capová při teprve druhém startu v SP nabrala v prvním kole ztrátu 6,08 sekundy a obsadila 46. místo.

Závod SP v sjezdovém lyžování v Aare (Švédsko):

Ženy - slalom: 1. Vlhová (SR) 1:44,26 (51,70+52,56), 2. Hansdotterová (Švéd.) -0,59 (52,32+52,53), 3. Lösethová (Nor.) -0,65 (51,98+52,93), 4. Kirchgasserová (Rak.) -1,06 (52,27+53,05), 5. Holdenerová (Švýc.) -1,22 (52,54+52,94), 6. Velez Zuzulová (SR) -1,30 (52,58+52,98), 7. Strachová (ČR) -1,38 (52,31+53,33), 8. Wikströmová (Švéd.) -2,26 (52,75+53,77),9. Noensová (Fr.) -2,31 (53,27+53,30), 10. Pietiläová-Holmnerová (Švéd.) -2,47 (52,66+54,07), …v 1. kole 46. Capová (ČR) 57,78.

Průběžné pořadí slalomu (po 3 z 11 závodů): 1. Hansdotterová 220 b., 2. Shiffrinová (USA) 200, 3. Vlhová 160, 4. Strachová 146, 5. Velez-Zuzulová 120, 6. Lösethová 106.

Průběžné pořadí SP (po 9 z 41 závodů): 1. Vonnová (USA) 400, 2. Hansdotterová 315, 3. Shiffrinová 296, 4. Gutová (Švýc.) 278, 5. Brignoneová (It.) 220, 6. Bremová (Rak.) 217, …15. Strachová 146.