Moravec získal pátou medaili ze světových šampionátů, individuální titul mu však znovu unikl. "Byl jsem strašně blízko vysněnému zlatu. Stříbro už nějaké mám, bronz taky, takže je to takové smíšené. Bylo to strašně blízko. Velká šance, ale ve finále jsem strašně rád za stříbro. Je to placka z mistrovství světa a to se počítá," řekl.

V Hochfilzenu byl dosud dvakrát pátý ve sprintu a ve stíhacím závodu, na MS před dvěma lety v Kontiolahti skončil na této trati třetí. Dosavadní tři české cenné kovy v rakouském středisku vybojovala Gabriela Koukalová, která má kompletní sbírku.

Pro svůj druhý nejlepší výsledek na mistrovství světa v kariéře si dojel Michal Krčmář, který obsadil šesté místo se ztrátou 43,6 sekundy na vítěze. Stejně jako Moravec by ve střelbě stoprocentně úspěšný. Michal Šlesingr chyboval třikrát a byl osmnáctý. Příslibem do štafety je také 32. místo Tomáše Krupčíka se třemi chybami.

Lehký smutek

Moravec začal opatrně, ale po bezchybné první položce se posunul mezi nejrychlejší biatlonisty. Po dalších dvou čistých střelbách se ocitl v průběžném vedení a na poslední položce ukázal psychickou sílu. Odstřílel ji rovněž bez chyby a navíc v rychlém tempu. Po poslední přesné ráně si zakřičel a mířil vstříc medailovému úspěchu.

Moravce atakoval také Nor Johannes Thingnes Bö, ale jeho poslední rána v závodu při extrémně rychlé závěrečné střelbě šla vedle. V tu chvíli už českého reprezentanta ohrožoval pouze Bailey, který vyjížděl z poslední střelby jako lídr. V běhu pak ale ztrácel a kilometr před cílem vedl pouze o desetinu. Finišem ale první místo udržel.

"Byly to velké nervy, poslední kolo to bylo nahoru dolů. Chvíli to vypadalo, že to vyjde, na konci ale bohužel," řekl České televizi Moravec a přiznal lehký smutek. "Ale jsem spokojený, mám dvě pátá místa, jedno stříbro a ještě jeden závod před sebou. Tam to bude těžké vyhrát, ale před MS bych tyhle výsledky vůbec nepředpovídal," uvedl dvaatřicetiletý rodák z Ústí nad Orlicí.

Nenechte si ujít: Český hokej truchlí. Zemřel trenér mistrů světa a úspěšný hráč Augusta

Radoval se po poslední střelbě, radoval se v cíli, ale s předpovídáním výsledku byl v tu chvíli ještě opatrný. "Nechtěl jsem slavit naplno. Ještě tam kluci jedou. Vypadá to na medaili, ale titul je titul…," pronesl, když byl ještě Bailey na trati. Pochvaloval si svůj psychický klid. "Žádné nervy, prakticky nic. Konečně jsem zpátky tam, kde jsem byl dřív. Na nic jsem nemyslel, střílel jsem to bez stresu, super," uvedl.

Krčmář po vydařené sezoně pokazil v Hochfilzenu sprint, z kterého ani nepostoupil do stíhačky. "Ze dna se odráží líp, než se drží nahoře. Pro mě to je satisfakce, spokojenost a jsem rád, že jsem si tady spravil chuť," řekl. Podobně jako Moravec střílel bezchybně. "S běžeckou formou jsem se tady úplně nepotkal, ale střelecky tady nemám od začátku problém. To bylo o hlavě," uvedl.

Šlesingr jel od začátku rychle a rovněž atakoval špičkové umístění, ale nejprve chyboval na druhé položce vestoje, a když netrefil také při třetí a čtvrté zastávce na střelnici, připravil se o umístění v desítce. Jeho běžecký čas byl sedmý nejrychlejší.

Přečtěte si: Vrchol vychází líp, než jsme čekali, radovala se Koukalová

Mistrovství světa v biatlonu v Hochfilzenu (Rakousko):

Muži - vytrvalostní závod na 20 km: 1. Bailey (USA) 48:07,4 (0 tr. minut), 2. Moravec (ČR) -3,3 (0), 3. M. Fourcade (Fr.) -21,2 (2), 4. Lesser (Něm.) -32,0 (1), 5. Semenov (Ukr.) -38,6 (1), 6. Krčmář (ČR) -43,6 (0), 7. Šipulin (Rus.) -43,9 (2), 8. J. Bö -1:11,9 (2), 9. Birkeland (oba Nor.) -1:14,3 (1), 10. Weger (Švýc.) -1:22,8 (1), …18. Šlesingr -2:26,5 (3), 32. T. Krupčík (oba ČR) -4:11,7 (3).

Průběžné pořadí SP (po 18 z 26 závodů): 1. M. Fourcade 980, 2. Šipulin 647, 3. Schempp (Něm.) 613, 5. J. Bö 567, 5. Peiffer (Něm.) 519, 6. Björndalen (Nor.) 508, …13. Moravec 391, 15. Krčmář 371, 22. Šlesingr 273, 52. Soukup 52, 56. Václavík 42, 79. T. Krupčík (všichni ČR) 12.