Přesně 21. listopadu vznikl první národní lyžařský svaz na světě, jehož pokračovatelem je současný Svaz lyžařů ČR.

Prvním lyžařským předsedou se stal Jan Buchar, řídící učitel z malé krkonošské školy poblíž Jilemnice. Po něm převzal vedení všeuměl a zakladatel mnoha sportů v Čechách Josef Rössler-Ořovský, který však už v lednu roku 1887 jako ani ne osmnáctiletý mladík lyžoval na pražském Václavském náměstí.

Po roční pauze způsobené zdravotními problémy je lyžařka a snowboardistka Ester Ledecká na prahu nové sezóny fit a patřičně natěšená na závody
Ledecká nahnala bicáky. Závody mi strašně chyběly, řekla. Přednost dostanou lyže

V roce 1906 už jako funkcionář přišel s návrhem na vytvoření mezinárodní lyžařské organizace. Na I. lyžařském kongresu v Oslo v roce 1910, na němž byla založená Mezinárodní komise lyžování, měl Svaz lyžařů v Království českém své zástupce, kteří se lyžařských kongresů zúčastňovali i následujících letech.

Řada cenných úspěchů

Sport se od doby vášnivých lyžníků vyvinul do mnoha podob. Lyžaři a snowboardisté reprezentující Československo a Česko vybojovali 29 olympijských medailí. Z toho bylo sedm zlatých - tři získala Ester Ledecká, po jedné Jiří Raška, Aleš Valenta, Kateřina Neumannová a Eva Samková. Počet mistrů světa se prozatím zastavil na počtu 45.

Diana Cholenská se těší na sezonu
Koleno je ready, hlásí skikrosařka Cholenská. Chce ukázat, na co má

Oslavy pěkně kulatého výročí vyvrcholily v Nové budově Národního muzea v Praze, kde proběhla vernisáž ke společné výstavě Svazu lyžařů ČR a Národního muzea. Sněhem dovezeným z Krkonoš se křtila kniha publicisty Františka Koláře o historii a vývoji lyžování a snowboardingu u nás. 

Na akci se objevily některé slavné postavy z nedávné či vzdálenější minulosti - Dalibor Motejlek, Květa Jeriová, Olga Charvátová, Martin Koukal a Aleš Valenta.