Loňský král bílé stopy Lukáš Bauer již ví, komu předá pomyslné žezlo pro vítěze letošního seriálu Světového poháru.

Majitelem velkého křišťálového globusu se stal poprvé v kariéře Švýcar Dario Cologna, který si celkové vítězství ve SP zajistil nedělním triumfem ve finále SP, když mu k prvnímu místu stačil v závěrečném závodě na 15 km volnou technikou až dvanáctý čas.

Švýcarský talent se stal zároveň v třiadvaceti letech nejmladším vítězem SP za posledních pětadvacet let.

„Myslím, že prokázal, že v tom součtu je nejlepší v sezoně a v žádném případě mě nemrzí, že to není nikdo jiný,“ pochválil svého nástupce Lukáš Bauer.

Cologna měl před závodem na 15 km volnou technikou náskok ve finále SP před svým největším konkurentem Norem Petterem Northugem téměř jeden a půl minuty, a ten nepromarnil.

Švýcarský reprezentant zvládl po sobotním triumfu ve skiatlonu nedělní patnáctikilometrovou trať v čase 35:57,2 a cílem již projížděl jako nový vítěz SP.

Na druhém místě skončil s více než čtyřicetivteřinovou ztrátou Francouz Vincent Vittoz, třetí byl na švédském sněhu Rus Alexandr Leglov.

Nedělní závod volnou technikou vyhrál Rus Sergej Širjajev

Stříbrný medailista z mistrovství světa v Liberci a obhájce loňského prvenství Bauer obsadil v závěrečném závodu 12. místo, a v konečném pořadí seriálu SP skončil deváty, v hodnocení dlouhých tratí pak pátý.

„Před sezonou jsem nechtěl vůbec koukat na obhajobu jakéhokoli glóbu. Jediným cílem bylo MS, které můžu hodnotit díky zisku medaile i přes veškeré problémy, které byly, jako úspěšné,“ prozradil Bauer na svých oficiálních stránkách.

Nejlepší českým reprezentantem ve Falunu byl Martin Koukal, který přijel do Švédska s vynikající formou. Díky třetímu místu v prologu, sedmému ve skiatlonu a jedenáctému v nedělním závodě skončil v konečném pořadí finále SP na deváté pozici, když za novým šampionem zaostal o minutu a 12,6 vteřin.

Dalším českým zástupcům se už na švédském sněhu tolik nedařilo. Jiří Magál skončil na 27. místě, Milan Šperl obsadil 46., Aleš Razým 54. a Dušan Kožíšek 57. místo.

Polka Kowalczyková poprvé v kariéře ovládla SP

Jako správná šampionka zakončila polská běžkyně na lyžích Justyna Kowalczyková skvělou sezonu vítězstvím.

V neděli totiž v závodě na deset kilometrů volnou technikou ve švédském Falunu dokonala svůj triumf ve finále Světového poháru, počítaného jako celek.

Ovládla díky tomu i celý seriál Světového poháru, byť před posledními čtyřmi závody ještě vedla průběžné pořadí Slovinka Petra Majdičová.

Pro Kowalczykovou se jedná o její zatím zdaleka nejlepší sezonu v kariéře, na mistrovství světa v Liberci letos vybojovala i dvě zlaté medaile.

Dvacet vteřin za polskou reprezentatkou skončila ve finále Norka Therese Johaugová, třetí byla domácí závodnice Charlotte Kallaová.

Kamila Rajdlová doběhla v neděli desátá a v celém finále se umístila na patnácté příčce, když byla skoro o minutu a tři čtvrtě pomalejší než Kowalczyková. Ivana Janečková doběhla na osmadvacátém místě.

Muži – 15 km volnou technikou: 1. Širjajev (Rus.) 35:23,0, 2. Vittoz (Fr.) –9,0, 3. Lallukka (Fin.) –9,2, 4. Gaillard (Fr.) –12,2, 5. Harvey (Kan.) –14,7, 6. Olsson (Švéd.) –16,2, 7. Jonnier (Fr.) –17,8, 8. Piller Cottrer (It.) –19,7, 9. Vylegžanin –20,1, 10. Dementěv (oba Rus.) –20,2, 11. Koukal –20,4, 12. Bauer –23,3, …31. Magál –49,3, 40. Kožíšek –1:16,8, 43. Šperl –1:20,1, 55. Razým (všichni ČR) –1:55,7.

Konečné pořadí finále SP (po 4 závodech): 1. Cologna (Švýc.) 1:40:45,3, 2. Vittoz –41,3, 3. Legkov (Rus.) –1:05,4, 4. Northug (Nor.) –1:10,5, 5. Gaillard –1:11,0, 6. Harvey –1:11,3, …9. Koukal –1:12,6, 12. Bauer –1:14,9, 27. Magál –2:39,7, 46. Šperl –4:44,4, 54. Razým –6:07,1, 57. Kožíšek –6:33,1.

Konečné pořadí SP (po 33 závodech): 1. Cologna 1344 b., 2. Northug 1217, 3. Hattestad (Nor.) 792, 4. Piller Cottrer 774, 5. Jauhojärvi (Fin.) 765, 6. Teichmann (Něm.) 724, …9. Bauer 600, 47. Koukal 166, 77. Razým 67, 78. Magál 65, 81. Kožíšek 60, 114. Jakš 25, 153. Šperl (všichni ČR) 9.

Ženy - 10 km volnou technikou: 1. Steiraová 26:53,3 min., 2. Johaugová -7,0, 3. Kristoffersenová (všechny Nor.) -17,2, 4. Kallaová (Švéd.) -17,3, 5. Roponenová -30,0, 6. Muranenová (obě Fin.) -31,1, 7. Nystadová -32,7, 8. Sachenbacherová-Stehleová (obě Něm.) -34,9, 9. Olssonová (Švéd.) -41,1, 10. Rajdlová -46,8, …30. Janečková (obě ČR) -1:21,5.

Konečné pořadí finále SP (po 4 závodech): 1. Kowalczyková (Pol.) 1:06:06,8, 2. Johaugová -20,0, 3. Kallaová -23,4, 4. Steiraová -24,7, 5. Olssonová -34,4, 6. Muranenová -35,2, …15. Rajdlová -1:43,5, 28. Janečková -3:30,1.

Konečné pořadí SP (po 32 závodech): 1. Kowalczyková 1810, 2. Majdičová (Slovin.) 1730, 3. Saarinenová (Fin.) 1485, 4. Follisová (It.) 1127, 5. Kuitunenová (Fin.) 1124, 6. Muranenová 999, …32. Rajdlová 206, 112. Janečková 6.