Tereza Voborníkova si už před startem stíhacího závodu polepšila o dvě pozice – kvůli nemoci totiž do závodu nenastoupily Italka Lisa Vittozziová a Švédka Elvira Öbergová. Nakonec z toho byla sedmá příčka a loňská juniorská mistryně světa se ve 22 letech radovala z umístění v první desítce i na seniorském světovém šampionátu.

Mistrovství světa v biatlonu, sprint 10 km muži, 11. února 2023, Oberhof, Německo. Norský závodník Johannes Thingnes Bö protíná cílovou pásku
Sprint biatlonistů ovládli Norové. Krčmář dvakrát chyboval a dojel čtrnáctý

Úvod závodu loňské juniroské mistryni světa nevyšel. Voborníková si připsala dvě chyby na střelbách vleže, po kterých se pohybovala okolo dvacátého místa.

V tradičně mlhavém Oberhofu ale přišel výrazný posun během střelby ve stoje – Voborníková byla bezchybná, a najednou se dostala do skupiny, která sváděla boj o páté místo. Rodačka z Vrchlabí nakonec dojela na sedmém místě, což je dosavadní maximum mezi seniory. „To, že mi těsně uteklo rozšířené pódium, mě v tuto chvíli nemrzí. Pro mě je i sedmé místo krásné. Nedokázala bych si představit, že jsem toho zvláště na mistrovství světa schopná dosáhnout. Je to super výsledek a jsem za něj moc ráda,“ řekla českým novinářům Voborníková.

Nepovedený závod naopak zažila Markéta Davidová. Česká jednička na střelnici pětkrát chybovala, po šestém místě ze sprintu se tak propadla na šestnácté místo. „Pět chyb je zbytečně moc. To asi rozhodovalo,“ uvedla Davidová.

„Pět chyb je zbytečně moc. To asi rozhodovalo,“ uvedla Davidová. „V ležce jsem toho moc neviděla a jsem ráda, že spadlo alespoň něco. Vždy když jsem odjížděla z položky, musela jsem se ještě jednou kouknout, co zůstalo a co ne. Jednu položku jsem střílela i na střídačku, protože jsem ty terce neviděla a přišel mi zrovna pod ruku jiný, než byl v pořadí. Bohužel tohle šero mi nesedlo,“ doplnila.

Olsbuová má pátou medaili z MS

Vedoucí žena Světového poháru Simonová útočila z desáté příčky po sprintu. Střílela výborně a na závěrečnou položku přijela těsně za vítězkou sprintu Denise Herrmannovou-Wickovou. Francouzská biatlonistka minula jeden terč, ale její německá soupeřka musela na dvě trestná kola, takže bylo rozhodnuto. V cíli je nakonec dělilo 27 sekund.

„Bylo to šílené a neuvěřitelné. Před poslední střelbou mi trenér na kopci hlásil, že máme s Denise velký náskok na třetí místo. Řekla jsem ale, že to je jedno. Chtěla jsem jen vyhrát, takže jsem plánovala držet se Denise a vyhodnotit správně vítr. V posledním kole se mi klepaly nohy a říkala si: Panebože, už je to tady. V hlavě se mi honila spousta emocí,“ řekla na tiskové konferenci Simonová.

Markéta Davidová.
Bezchybná střelba na medaili nestačila. Davidová skončila ve sprintu šestá

Na třetí příčku se vyšvihla Norka Marte Olsbuová-Röiselandová, pro niž je to už pátá individuální medaile na mistrovství světa. Pro královnu mistrovství světa 2020 je dnešní cenný kov odměnou za těžký návrat po zdravotních problémech, které ji připravily o první část této sezony Světového poháru. Do závodů naskočila až v tomto kalendářním roce v Pokljuce.

„Znamená to pro mě hodně. Je to velký úspěch. Ani po sprintu jsem nebyla ze čtvrtého místa naštvaná. Jsem naopak šťastná, protože v této sezoně závodím ve své nejlepší formě. Mám radost, že jsem získala bronzovou medaili,“ uvedla Olsbuová-Röiselandová.

Mistrovství světa v biatlonu v Oberhofu

Stíhací závody:
Ženy (10 km): 1. Simonová (Fr.) 32:00,8 (1 trest. okruh), 2. Herrmannová-Wicková (Něm.) -27,0 (4), 3. Olsbuová Röiselandová -37,7 (3), 4. Tandrevoldová (obě Nor.) -1:00,3 (3), 5. Schneiderová (Něm.) -1:08,3 (4), 6. Jeanmonnotová (Fr.) -1:08,7 (1), 7. Voborníková -1:12,9 (2),…16. Davidová -1:59,9 (5), 41. Charvátová (všechny ČR) -4:36,4 (6).