Společné soustředění absolvovali tradičně v Chile a Tomáš Bank si práci nemohl vynachválit. S bratrem do Jižní Ameriky jezdil roky, tentokrát tam i s ostatními českými talenty a Ledeckou byli jako jeden tým. "V minulosti jsem se přizpůsobovali ostatním týmům, teď se přizpůsobovali ostatní nám," řekl na tiskové konferenci. "Bylo to super, moc mě to bavilo. Vybírali jsme si sjezdovky, víc lidí je i větší sranda," pochvaloval si.

Český tým lyžoval s Francouzi, Němci i Slovinci, Rakušané dokonce přivezli dámský výběr, s nímž se mohla měřit i Ledecká. "Kluci jí v tréninku pomáhají, snaží se je dohnat. A viděli jsme, že je rychlá, když jezdila s Rakušankama," uvedl Bank. "Jedinou kaňkou bylo, že nenapadl nový sníh a starý firn není dobrý na test lyží, ale to je jedno," mávl rukou.

Spolupráce s Ledeckou je pro něj úplně novou zkušeností. Ondřej Bank byl povahou flegmatik, jejich fungování bylo postavené na improvizaci a vzájemné shodě. Zato tým Ledecké vyžaduje preciznost. "S Ondrou mě to bavilo, ale bylo to patnáct let stejné, takže to je pro mě super změna. S Ester se musím soustředit i na to, v kolik půjde z kopce, je to větší dřina," porovnal.

Úsilí Ledecké je někdy nebezpečné

Přístup Ledecké k tréninku je pro něj také novinkou. "Je neuvěřitelnej sportovec, já jsem nikdy takového neviděl," prohlásil. "Strašně ji to baví, neremcá a maká. V Chile za mnou přišel trenér, který tam jezdí už 40 let a byl ještě za Pinocheta, ale prý nikdy nikoho neviděl před tréninkem v šest ráno chodit běhat," prozradil Bank.

Až musí mistryni světa v alpském snowboardingu brzdit. "Její úsilí a chuť jsou někdy nebezpečné. Ale jestli to všechno přežije a zůstane zdravá, bude velmi dobrá. Jezdí špičkově," pochválil novou svěřenkyni, která už dokázala bodovat i ve Světovém poháru sjezdařek. "Vyloudila na mně několikrát nějaké jízdy navíc, a kdybyste viděli ten její výraz v obličeji, jak byla šťastná, když jsem kývnul…," řekl Bank s úsměvem.

Přípravu mají precizně naplánovanou skoro na minuty. Do snowboardingového tréninku ale Bank Ledecké nemluví. "Já ji viděl na snowboardu jednou," řekl. Tajně ale doufá, že na sjezdové lyže si Ledecká vyčlení víc času. "V plánu máme závody (Světového poháru) v Lake Louise a doufám, že tam zajede do desítky a pak celé plány na sezonu přehodnotí," netajil se tím, že by rád zintenzivnil tréninky na sjezdovkách.

Nahradí talent Forejtek jednou Banka?

Bank nemá na starosti jen Ledeckou, ale i nový tým mladých sjezdařů, v němž vyniká zejména Filip Forejtek. Ti by mohli jendou nahradit Ondřeje Banka, Filipa Trejbala či Martina Vráblíka, kteří ukončili kariéry. Z nynější generace pokračuje jen Kryštof Krýzl. "Vypadají velmi dobře, je to dobrá parta, dobře lyžujou, mohlo by se stát za pár let, že budeme mít silný tým," doufal.

A jak je to s případným návratem Ondřeje Banka, kterého přemlouvá k lyžování i nový český reprezentant Jan Hudec? "Ten trénink tancování je tak náročný, že bude dost ve formě a byla by škoda to nevyužít," pousmál se Tomáš Bank s připomínkou bratrovy účasti v televizní soutěži. "No, uvidíme, fakt trénujou hodně. Možná, že ho někde na lyžích uvidíme," doplnil mnohoznačně.

ČTĚTE TAKÉ: Ledecká sáhla ke změně trenéra: Chci jezdit klučičí styl, je rychlejší