"Mám z toho velikou radost. Jsem spokojený, šťastný a nadšený," řekl trenér žen Zdeněk Vítek v České televizi. "Nikoho bych nevyzvedával, holky podaly týmový výkon a všechny se toho zhostily výborně, a proto vyhrály."

Poslední vítězství už "zapadlo" prachem. Naposledy Češky ovládly štafetu SP v prosinci 1997 ve finském Kontiolahti díky Kateřině Losmanové, Jiřině Pelcové, Ireně Česnekové a Evě Hákové.

Teď mají fanoušci nové modly. Už v prosinci dojely Češky třetí ve štafetě v Hochfilzenu a naznačily své možnosti. I tentokrát rozjela závod solidně Puskarčíková. Sice musela na střelnici jednou dobíjet, ale Soukalové předala šestá s malou ztrátou na vedoucí Italky.

Soukalová rovněž jednou dobíjela a měla problémy při odjezdech ze střelnice. Po ležce ztratila hůlku a musela ji sbírat, při výjezdu ze stojky se srazila s Francouzkou a hůlku zlomila. Rychle ale dostala novou a Landovou vyslala na trať na třetím místě za Ukrajinou a Francií a s náskokem 20 vteřin před Ruskem.

"Ze začátku jsem měla hodně energie, ale v posledním kole už jsem toho měla dost a vyhlížela předávku," řekla Soukalová na webu biatlonové unie.

Cíl spustil dojetí 

Také Landová předvedla vyrovnaný výkon, dobíjela dvakrát, a jelikož soupeřky hodně kazily střelbu vestoje, jela druhá za Ukrajinou a před Francií. Vítková hned v prvním stoupání Ukrajinku předjela a dostala českou štafetu poprvé do čela. Vleže jednou dobíjela a další část úseku jela s Francouzkou Bescondovou.

Finiš stál za to. Při závěrečné střelbě vestoje Vítková i Bescondová dobíjely a na poslední dvoukilometrový úsek trati vyrazily společně. 

"Poslední střelba byla hodně náročná, protože jsem byla nervózní, ale moc jsem chtěla vyhrát," řekla Vítková. A dokázala to. Jela první, ohlížela se po soupeřce a každým metrem se jí vzdalovala. Náskok před Bescondovou si kontrolovala a už několik metrů před cílem zvedla radostně ruce nad hlavu.

Štafetový úspěch přinesl radost celému českému týmu. "Od závodníků, přes trenéry, servismany, až po maséry, lékaře a další členy mančaftu. Úspěch ve štafetách je radost, která se prostě násobí," řekl Vítek na svazovém webu.

Česneková, členka poslední zlaté štafety a nyní masérka týmu, měla slzy na krajíčku. "Nemám kapesník," řekla a šéftrenér reprezentace Ondřej Rybář dodal: "Chce se mi taky brečet."

SP v biatlonu v Oberhofu (Německo):

Ženy - štafeta 4x6 km: 1. ČR (Puskarčíková, Soukalová, Landová, Vítková) 1:16:56,0 (0 trestných okruhů + 7 dobíjení), 2. Francie (Bollietová, Dorinová-Habertová, Braisazová, Bescondová) -8,9 (0+8), 3. Bělorusko (Skorinová, Dubaresevová, Pisarevová, Domračevová) -1:06,8 (1+8), 4. Norsko -1:12,7 (1+10), 5. Itálie -1:13,7 (0+8), 6. Ukrajina -1:19,0 (0+6).