Letošní Tour de Ski bude v řadě ohledů specifická. Její podobu totiž ovlivní blížící se olympiáda. Někteří favorité se Tour nezúčastní, chybět zřejmě budou Norka Johaugová nebo Rus Usťugov. V osmi dnech čeká závodníky šest startů s tradičním závěrem 4. ledna ve Val di Fiemme, kde na běžkaře čeká ikonický výjezd na sjezdovku v areálu Alpe Cermis. 

Reprezentační trenéři nominovali osm lyžařů – Kateřinu Janatovou, Petru Hynčicovou, Petru Novákovou, jejího bratra Michala, Adama Fellnera, Petra Knopa, Jana Pechouška a Luďka Šellera. Posledně jmenovaný nastoupí jen k úvodnímu sprintu. „Je ale možné, že v průběhu Tour odstoupí i některá z lyžařek, aby se mohla lépe připravit na olympiádu,“ naznačuje Jan Franc, trenér ženské reprezentace.

S nejvyššími ambicemi odjel do Lenzerheide Michal Novák, který při úvodních dílech světového poháru ve Skandinávii závodil ve fantastické formě. „Původně jsme chtěli, aby Michal útočil na pozice do 15. místa, ale s ohledem na jeho výkony na severu jsme začali pošilhávat po vyšších příčkách. Pokud by se mu podařilo přiblížit se loňskému výsledku Katky Razýmové, bylo by to skvělé,“ připomíná kouč mužů Vasil Husák loňské umístění Razýmové, která celkově dojela desátá.

Bez lyžařky, která očekává narození potomka, se ženy budou snažit útočit na body zejména při sprintu. Posunout by se ale chtěly také v distanci. „Začátek sezony nemůžeme označit za úplně podařený, proto se budeme snažit najít lepší rytmus, abychom se i v distanci přiblížili bodovaným příčkám,“ říká Franc.

Program Tour de Ski 2021/22

Lenzerheide 28. prosince
Ž 1,5 km sprint volně
M 1,5 km sprint volně

29. prosince
Ž 10 km klasicky intervalově
M 15 km klasicky intervalově

Oberstdorf 31. prosince
Ž 10 km volně s hromadným startem
M 15 km volně s hromadným startem

1. ledna
Ž 1,2 km sprint klasicky
M 1,5 km sprint klasicky

Val di Fiemme 3. ledna
Ž 10 km klasicky s hromadným startem
M 15 km klasicky s hromadným startem

4. ledna
Ž 10 km volně s hromadným startem
M 10 km volně s hromadným startem