Pořadatelé měli plné ruce práce, ale zachránil je umělý sníh.

„Máme na stadionu sto procent požadovaného množství sněhu a od středy ho natahujeme na můstek," řekl Peter Kruijer, předseda skokanského klubu v Oberstdorfu a šéf organizačního výboru.

Za chladných listopadových nocí spustili desítky sněžných děl. Většina sněhu zůstala na hromadě na stadionu, část byla skladována v chlazeném depu. „V těch chladných nocích jsme dokázali vyrobit dostatek sněhu na stadionu. Jeho pomocí pokryjeme 80 procent můstku, zbytek jsme přivezli ze zásob," doplnil Stefan Huber, generální ředitel pořadatelské firmy.

Na startu tradičního seriálu nebudou chybět ani Češi. Na úvodní dva závody v Německu byli nominováni Roman Koudelka, Jakub Janda, Lukáš Hlava a Jan Matura.

Koudelka je zvědavý na počasí

Reprezentační trenéři Richard Schallert a Michal Doležal vsadili na skokany, kteří startovali v dosavadních sedmi závodech Světového poháru. „Věřím, že navážeme na velice úspěšné Turné 2011/2012, kdy pod vedením mého bratra Davida skončili pátý Koudelka, dvanáctý Janda a třináctý Hlava. To byly excelentní výsledky, které ještě nikdo ani nedocenil," řekl Jakub Jiroutek, koordinátor české reprezentace serveru skoky.net.

Ve Světovém poháru si nejlépe vede Koudelka, patří mu dvanácté místo. Ani jemu se ale letos tolik nedaří. Jeho nejlepším výsledkem je čtvrté místo na malém můstku v Lillehammeru, naproti tomu nepostoupil v Nižním Tagilu do druhého kola.

„Ty výsledky byly hodně srovnatelné, protože závody byly o větru. Kromě Lillehammeru mi moc nepřálo, skoky byly reálně kolem desátého až patnáctého místa," vysvětlil ČTK Koudelka.

Zatímco loni byl před Turné jedním z favoritů, tentokrát by se spokojil s celkovým umístěním v elitní desítce. „Skončit jako minule, to by bylo super, i když loni to bylo trochu zklamání," pousmál se Koudelka. „Bude ale hodně záležet na počasí. S umístěním v desítce bych zklamaný neodjížděl."

Zkusí nové vybavení - jako v Engelbergu, kde po posledním závodu Světového poháru dva dny trénoval. „Kratší lyže nejsou za hranou tak rychlé, tolik nezabrzdí a dole pomáhají získávat rychlost," vysvětlil výhody své nové výstroje.

Favorité? Hlavně Prevc a Freund

Od koho se dá očekávat útok na nejvyšší metu? Favoritem 64. ročníku Turné čtyř můstků by měl být Slovinec Peter Prevc, který z dosavadních sedmi závodů tři vyhrál a třikrát byl druhý.

Odborníci ale věří i německému závodníkovi Severinu Freundovi. Ten se těší hlavně na bouřlivou domácí atmosféru.

„Ti lidé jsou vždy neuvěřitelní a vybičují mě k výkonu. Udělal jsem v létě nějaké změny v přípravě a už se to začíná projevovat," vzkázal mistr světa a vítěz Světového poháru.

Celkové vítězství obhajuje Rakušan Stefan Kraft, který je prozatím ve Světovém poháru devátý. Druhý loni skončil jeho krajan Michael Hayböck a třetí byl Prevc.

Desítka nejlepších má jistou účast v závodě, zbylí musí do kvalifikace. Dnes začíná v 17:15.