Světový pohár v běhu na lyžích má za sebou první sprinterské závody. Ty se v sobotu konaly ve finském Kuusamu.

Mezi muži podle očekávání triumfoval norský suverén této disciplíny Ola Vigen Hattestad z Norska.

Úřadující mistr světa a vítěz celkového pořadí sprintu z předchozích dvou sezon ve finálovém klání na okruhu o délce 1,4 kilometru potvrdil, že i letos bude těžko k poražení.

Na druhém místě proběhl cílem Hattestadův krajan Oeystein Pettersen, třetí příčku vybojoval ruský reprezentant Nikita Krjukov.

I mezi ženami se z vítězství radovala jedna z favoritek. Polka Justyna Kowalczyková prvním místem vykročila za obhajobou celkového prvenství ve Světovém poháru.

Další skvělá sprinterka, Petra Majdičová ze Slovinka, skončila druhá, třetím místem se blýskla slovenská běžkařka Alena Procházková.

Českým závodníkům a závodnicím se v Kuusamu nedařilo. Nikdo z nich nepostoupil z kvalifikačních rozjížděk. Nejlépe skončil Martin Razým, který obsadil 41. příčku.

Martin Koukal byl sedmdesátý, Dušan Kožíšek ještě o pět míst horší. I Kamila Rajdlová a Eva Nývltová skončily až v sedmé desítce.

Kuusamo (Fin.), SP v běhu na lyžích v Kuusamu, sprint klasickou technikou:

Muži (1,4 km): 1. Hattestad 2:57,2, 2. Pettersen (oba Nor.) –1,0, 3. Krjukov (Rus.) –2,6, 4. Dahl (Nor.) –2,8, 5. Lassila (Fin.) –7,5, 6. Jönsson (Švéd.), …41. Razým, 70. Koukal, 75. Kožíšek (všichni ČR) nepostoupili z kvalifikace.

Průběžné pořadí SP (po 2 z 32 závodů):
1. Hafsaas (Nor.), Hattestad oba 100 b., 3. Vittoz (Fr.), Pettersen oba 80, 5. Heikkinen (Fin.), Krjukov oba 60.

Ženy (1,2 km): 1. Kowalczyková (Pol.) 3:00,5, 2. Majdičová (Slovin.) –0,8, 3. Procházková (SR) –1,0, 4. Saarinenová (Fin.) –1,1, 5. Šapalovová (Rus.) –1,8, 6. Fallaová (Nor.) –10,8, …61. Rajdlová, 63. Nývltová (obě ČR) nepostoupily z kvalifikace.

Průběžné pořadí SP (po 2 z 32 závodů): 1. Kowalczyková 122, 2. Björgenová (Nor.) 100, 3. Majdičová 92, 4. Kallaová (Švéd.) 80, 5. Saarinenová 79, 6. Haagová (Švéd.), Procházková obě 60.