V 10.30 začíná prvním kolem, jako první vyráží na trať černé sjezdovky s číslem jedna páteční vítězka Petra Vlhová ze Slovenska. Opět s velkou podporu fanoušků, kteří se již od osmi hodin ráno vydávali do závodní arény ve Svatém Petru. Podívejte se na video.

Zdroj: Deník/Jan Braun

Dopravu opět dirigují velké počty policistů a pořadatelů. Uzavřena je silnice od kruhového objezdu ve vrchlabských Vejsplaších směrem na Dolní Brannou. Oproti pátku se o poznání rychleji zaplnilo centrální parkoviště na špindlerovské Hromovce, které bylo již krátce po osmé hodině zcela obsazené a řidiči musí hledat jiná místa na parkování.

Diváci hojně využívají kyvadlovou dopravu autobusů, kterých se točí mezi Vrchlabím a autobusovým nádražím ve Špindlerově Mlýně třicet, v krátkých intervalech. Fanoušci nastupují na označených místech, vzdálených po stovkách metrů, po cestě jich je opravdu hodně. Diváci doslova zaplavili obchody se suvenýry a těší se na sobotní show ve Svatém Petru.

Zdroj: Deník/Jan Braun
Slovenka Petra Vlhová vyhrála obří slalom ve Špindlu.
Vlhová vyhrála, Špindlem poteče místo Labe borovička

V akci jsou také zdravotnické týmy Nemocnice Vrchlabí, která má otevřenou během lyžařské sezony traumatologicko-chirurgickou ambulanci Medical Point přímo pod černou sjezdovkou ve Svatém Petru. "Pro Světový pohár jsme posílili sestavu, máme tady tři doktory a devět sester. Sestry působí ve dvojicích na čtyřech místech, kolem tribun a jedna také nad cílovým hankem. Podle instrukcí organizátorů máme také lékaře na startu nahoře na černé sjezdovce, odkud vyjíždějí lyžařky, a další jsou připraveni zasáhnout v případě zranění a úrazů," upřesnil ředitel Nemocnice Vrchlabí Michal Mrázek.

Sestry, které se pohybují po celém areálu v závodní aréně ve Svatém Petru, mají specializaci na traumatologii a intenzivní medicínu. Disponují základním materiálovým vybavením na poskytnutí rychlého ošetření, aby byly připraveny zasáhnout hned na místě nebo pacienta dopravit do Medical Pointu. Z této základny, umístěné hned u sjezdovky, lékaři ve spolupráci s Horskou službou vyjíždějí za pacienty přímo do terénu. "Spolupráce funguje opravdu dobře," uvedl.

"Výrazně jsme rozšířili vybavení Medical Pointu, abychom byli co nejlépe připraveni, oproti běžnému provozu jsme se zaměřili více také na intezivní medicínu. Světový pohár je obrovská akce, diváků je ve Svatém Petru veliké množství, jsme proto v plné pohotovosti," dodal.

Během pátku řešil vrchlabský lékařský štáb deset případů. Byly to menší kolapsy či tržné rány. "Ošetřovali jsme i zranění kotníku lyžaře z Medvědína. Všechny situace se podařilo vyřešit na místě a nebylo nutné převážet pacienty do nemocnice," konstatoval ředitel vrchlabské nemocnice.

Podle něj je podstatné, aby lidé nepodcenili situaci, teple se oblékli jako do zimy a dodržovali pitný režim. "Na řadě míst jsou sice vysoké teploty a vypadá to na jaro, ale tady v lyžařském areálu ve Špindlerově Mlýně stojí fanoušci v areálu až šest hodin, a můžou rychle prochladnout," upozornil Michal Mrázek.