Ten měl chvílemi k dispozici víc marodů než závodníků. Ondřeje Moravce zlobila (kromě jiného) játra, Zdeněk Krupčík měl boreliózu a Michala Krčmáře pak před soustředěním v Norsku pro změnu skolila viróza. Onemocnění se ostatně nevyhnulo ani Vítkovi.

Český biatlonista Michal Šlesingr
Poslední sezona. Biatlonista Šlesingr po zimě ukončí kariéru

„Trénovali jsme hodně, ale tohle tomu samozřejmě nepomohlo,“ posteskl si mužský kouč. Bez závažnějších problémů se nachystal jedině Michal Šlesingr, jehož čeká poslední sezona v kariéře. „Nostalgii necítím,“ pousmál se šestatřicetiletý veterán.

Sázka na Davidovou 

Když už je řeč o biatlonových marodech: mezi českými ženami se potýkala s nepříjemnými trablemi (nikoli poprvé) hlavně Veronika Vítková. Dvojnásobná olympijská medailistka nemohla kvůli dýchacím potížím trénovat naplno.

„Poslední dobou ale učinila pokrok. Je to velká bojovnice, která dře a chce se vrátit na svou bývalou úroveň,“ podotkl trenér ženského týmu Egil Gjelland. Norského experta čeká ve funkci druhá sezona. Trenér a závodnice si na sebe museli zvyknout, nyní přišel čas posunout se dál.

České biatlonistky a jejich radost z triumfu ve štafetě
Nejatraktivnější biatlonistka světa je Češka. Která z nich nejvíce okouzlila?

Útoky na stupně vítězů se čekají především od Markéty Davidové, která dobrou formu potvrdila i v přípravnách závodech v Norsku. Dvaadvacetiletá hvězdička se v minulém ročníku SP postarala o největší úspěchy české reprezentace: byla dvakrát druhá a jednou třetí.

„V Norsku se ještě nesešla plná konkurence, ale příprava mi celkově vyšla. Na závody už se těším,“ řekla Davidová, která se v lednu v Oberhofu podílela i na třetím místě ženské štafety.

Peking na obzoru 

Jinak to pro český biatlon nebyla právě povedená sezona: nesla se ve znamení jasného ústupu z dřívější slávy. Přijde zlepšení? „Věřím, že budeme úspěšnější než loni,“ uvedl předseda biatlonového svazu Jiří Hamza. „Očekávání jsou jako vždy velká, ale sportovci nejsou stroje. V přípravě řádily zdravotní trable,“ dodal.

Markéta Davidová slaví premiérové vítězství ve Světovém poháru
V biatlonu budou větší peníze. IBU zvýšila dotace i počet odměněných

Dlouhodobým cílem, ke kterému se tuzemští biatlonisté upínají, je ovšem zimní olympiáda v roce 2022 v Pekingu. Tam by měli čeští závodníci a závodnice znovu zazářit. Vyjde to?