Na hřebenech hor je sněhu dost. Turisty míjejí běžkaři, z nichž někteří se západem slunce nepospíchají do auta, ale pokračují dál. Mají čelovku! Může jít o profesionály, závodníky, kteří trénují. Ale jsou mezi nimi i amatéři, tzv. hobíci.

Trend večerního běžkování potvrdily výsledky průzkumu, který si nechala zpracovat společnost Hamé, sponzor české biatlonové reprezentace. Anketa proběhla přes službu Instant Research, přičemž v lednu 2024 odpovědělo 1000 respondentů.

Kateřina Neumannová je legendou běžeckého lyžování. Na snímku s dcerou v cíli Jizerské padesátky
Běžky jsou v Česku obrovský fenoménem. Zájem dětí neustále roste

Co se ukázalo? Takřka tři z čtyř dotázaných už někdy vyrazili na běžky za tmy.

Po práci je čas

V očích běžkařů má tato varianta jejich oblíbeného sportu spoustu výhod. Za největší označují klid, protože na trati v pozdních hodinách téměř nikdo není. „Hezké je vánoční lyžování, když padají velké vločky, vezmu si čelovku a jdu se s rodinou nebo kamarády projet,“ líčí biatlonová reprezentantka Jessica Jislová.

Následují praktické důvody – lidé mají po práci více času nebo se zkrátka na hory dříve než večer ze vzdálenějších míst nedostanou, večer se navíc dá u tratí pohodlně zaparkovat. Důkazem je třeba hodně vyhledávaný areál v Bedřichově v Jizerských horách.

Běžkaři také oceňují, že večer a v noci spíš mrzne, sníh je tudíž rychlejší. Naopak nevýhodou může být méně kvalitní stopa.

Žádné divoké sjezdy

Ovšem pozor: noční běžkování má svá úskalí. A zmíněný průzkum naznačil, že řada lidí, kteří vyrážejí za tmy na lyže, se zásadami bezpečnosti příliš neřídí.

Šéf týmu eD System Silvini Team Marek Pazderský v Bad Gasteinu
Unikát z Jizerských hor. Pazderský: Válčím se svazem, možná pojedu na olympiádu

Většina vyráží na trať sama. Jen 58 procent dotázaných dává někomu vědět, kam jede. Zarážející je i fakt, že více než sedmdesát procent nočních běžkařů si s sebou nebere zásobu jídla a teplého nápoje ani náhradní baterie do čelovky nebo powerbanku k mobilu.

Jen přibližně třetina si na noční běžky bere extra oblečení, které by si oblékli přes běžkařský oděv v případě úrazu a čekání na pomoc. Stejně tak jen třetina lidí si vybírá tratě bez prudkých sjezdů. „Doporučuji nepouštět se divoce do sjezdů, ještě když člověk tolik nezná terén. Čím míň lidí kolem sebe člověk potká, tím hůř si řekne o pomoc,“ říká Jislová.

Bývá nutné dojít pěšky

Dbát na bezpečnost se přitom vyplatí, protože problémy na večerních běžkách podle průzkumu zažilo téměř čtyřicet procent respondentů.

Nejčastěji šlo o technické potíže například s lyžemi, kvůli kterým bylo nutné zbytek trasy dojít pěšky. Následují lehké úrazy, s kterými ale bylo možné dojet do cíle. Další nepříjemné zkušenosti, které lidé v průzkumu uvedli, byly spory s ochranáři přírody nebo se správci tratí.

Z průzkumu vyplynulo, že jen pětina lyžařů si ověřuje, zda smí na trať večer nebo v noci a jestli zde nehrozí střet s rolbou, která upravuje stopu. A našli se tací, kteří prozradili, že se večer ztratili.

Do startu mistrovství světa v biatlonu 2024 v Novém Městě na Moravě zbývá už jen deset dnů.
PŘEHLEDNĚ: Program mistrovství světa v biatlonu. Kdy pojedou české hvězdy?

Tipy na osvětlené běžkařské tratě

Orlické hory

Ski aréna Orlické Záhoří
Nejdelší osvětlený běžecký okruh v ČR, délka 4,6 km. Otevírací doba osvětleného okruhu: denně od setmění do 21:00.

Krušné hory

Běžecký sportovní areál Pernink
Trať je upravena v délce cca 1 km. Od 17 do 21 hodin je areál osvětlen.

Krkonoše

Areál Vejsplachy, Vrchlabí
3,75 km osvětlená trasa, v provozu od 8 do 19 hodin.

Běžecký lyžařský areál U Čápa
Upravovaný okruh o délce 1,5 km osvětlený denně od 16:30 do 21 hodin.

Stadion Harrachov
Upravený okruh osvětlený denně do 21 hodin.

Šumava

Běžecký lyžařský areál Bayerisch Häusl
Osvětlená, více než kilometr dlouhá noční trať přímo na česko-německé hranici nedaleko Železné Rudy.

Jeseníky

Ski Aréna Karlov pod Pradědem
400 metrů osvětlený okruh. V provozu denně od 18 do 21 hodin.

Českomoravská vrchovina

Český mlýn, Jihlava
Každý večer osvětleno do 21 hodin. Trať je v úterý a ve čtvrtek od 17 do 18 hodin vyčleněná převážně pro nejmenší děti s rodiči.

Jizerské hory

Biatlonový a běžecký areál Břízky
Dvoukilometrový zasněžovaný okruh je osvětlený denně do 22 hodin.