Biatlonistka Veronika Vítková zakončila ze svého pohledu nejvydařenější zastávku Světového poháru sezony čtrnáctým místem. Závod s hromadným startem na Holmenkollenu dokonce po druhé střelbě chvíli vedla, ale druhou polovinu střelby už čistě nezvládla a propadla se. Jejím kolegům se nevedlo, Michal Šlesingr byl jednadvacátý, Jaroslav Soukup obsadil mezi elitní třicítkou závodníků 24. místo.

Absentující německou hvězdu Magdalenu Neunerovou, která kvůli nachlazení neriskovala, zastoupila Andrea Henkelová a s jediným trestným kolem si dojela suverénně pro první vítězství v sezoně a celkově jednadvacáté v kariéře. Heroickým výkonem vybojovala druhou příčku navzdory čtyřem trestným kolům Běloruska Darja Domračevová, ze třetího místa slovinské svěřenkyně Teji Gregorinové měl radost její český trenér Tomáš Kos.

Mužský závod vyhrál domácí Emil Hegle Svendsen, který se v posledním kole dlouho vezl za Němcem Andreasem Birnbacherem a na stadionu dvojnásobnému vítězi této disciplíny v letošní sezoně nastoupil. Pojistil si tak vedení ve SP. Šlesingr neměl se čtyřmi trestnými koly šanci prosadit se mezi nejlepší, Soukup po viróze střílel vedle třikrát.

Vítková zazářila coby juniorka pátým místem na mistrovství světa v Koreji v únoru 2009, v létě ji pak ale přibrzdil zánět mozkových blan. V Oslu se dostala poprvé v sezoně do závodu s hromadným startem pro 30 nejlepších, příští osmý díl SP v Kontiolahti ale vynechá. Před mistrovstvím světa dá přednost vysokohorské přípravě.

"Můžou mi body chybět, ale mistrovství světa je víc. Vhodnost potrénovat se ukázala už teď před Holmenkollenem. Před Ruhpoldingem pak budeme ještě týden ladit formu doma. Třeba se podobně jako my rozhodnou i soupeřky a nakonec do Kontiolahti nepošlou nejsilnější týmy," řekla svazovému webu třiadvacetiletá rodačka z Vrchlabí.

Závody SP v biatlonu v Oslu

Ženy - závod s hromadným startem na 12,5 km: 1. Henkelová (Něm.) 38:01,2 (1 tr. okruh), 2. Domračevová (Běl.) -26,6 (4), 3. Gregorinová (Slovin.) -27,2 (0), 4. Ekholmová (Švéd.) -31,3 (1), 5. Brunetová (Fr.) -40,7 (0), 6. Viljuchinová (Rus.) -43,1 (1), 7. Solemdalová (Nor.) -47,2 (2), 8. Dorinová-Habertová (Fr.) -59,4 (1), 9. Mäkäräinenová (Fin.) -1:07,6 (5), 10. Palkaová (Pol.) -1:12,4 (2), …14. Vítková (ČR) -2:02,2 (2).

Průběžné pořadí SP (po 17 z 26 závodů): 1. Neunerová (Něm.) 816, 2. Domračevová 795, 3. Bergerová (Nor.) 681, 4. Mäkäräinenová 679, 5. Zajcevová (Rus.) 672, 6. Ekholmová 609, …26. Vítková 198, 81. Soukalová (ČR) 4.