Do Utahu tehdy přijel s novinkou. Měl připravené unikátní trojité salto s pěti vruty. Věděl, že pokud ho skočí, měl by získat medaili.

„Skok jsem měl natrénovaný. Poprvé jsem ho skočil na sněhu při tréninkovém kempu v Lillehammeru a pak i v závodě Světového poháru ve Whistleru,“ vzpomíná účastník tří zimních olympiád.

Kateřina Neumannová v cíli olympijského závodu na hrách v Turíně s dcerkou Lucií.
Vzpomínky na Turín: Jak na zlatou mámu Neumannovou padla kocovina z dluhů

„Na olympiádě bych trojité salto s pěti vruty nevyužil jen v případě silného větru, hustého deště nebo ostrého sluníčka. Podmínky však byly skvělé, žádný otazník před finále nevyvstal,“ pokračuje Valenta.

„Věděl jsem, že skok umím. Tlak, jako že musím, jsem si nepřipouštěl. Povedlo se a z toho vyplynula medaile,“ popisuje rodák ze Šumperka zlatý okamžik, díky němuž se stal takřka přes noc celebritou.

Dodnes neobyčejný skok

Trojité salto s pěti vruty se stalo za roky legendou. Trvalo vlastně sedmnáct let, než se ho povedlo zopakovat někomu jinému ve stejné kombinaci.

Sidney Crosby (vlevo) rozhodl v prodloužení o zlatých olympijských medailích pro Kanadu.
Kluk z plakátu. Jak Sid "The Kid" rozhodl zlatým gólem olympijské finále

„Pořád to není běžný skok. Počítám, že v Pekingu ho bude chtít předvést šest sedm kluků. Skáčou čistě a precizně. Radost se na ně dívat,“ usmívá se devětačtyřicetiletý bývalý závodník, který ve Štítech vybudoval Acrobat Park, v němž trénují adepti této disciplíny.

„Je to největší komplex na světě toho druhu. Nabízíme věci, které jinde nejsou, a proto tam jezdí trénovat světová špička,“ připomíná „Alda“.

Kam se poděli následníci?

Navzdory tomu se na Valentovu éru nepodařilo žádnému českému lyžaři navázat. „Rodina akrobatického lyžování je široká a děti mají možnost vybrat siz několika disciplín. Skoky jsou nejakrobatičtější a je toho potřeba umět nejvíc. Proto u skoků zůstává relativně málo dětí,“ upozorňuje.

Ruský prezident Vladimir Putin.
Olympiáda v Soči? Ultra předražené hry a začátek obří dopingové ostudy

Jinak u nás akrobatické lyžování dál žije, akorát se o něm moc neví. „To je z logického důvodu, protože nemáme nikoho na mezinárodní úrovni,“ hovoří o současném stavu někdejší závodník, z nějž se stal podnikatel a moderátor.

V minulosti se ale několik pokračovatelů rýsovalo. „Roman Dobřanský a Lukáš Vokatý určitým způsobem objížděli Světové poháry. Pár lidí jsme měli, ale nikdo se nedostal tak daleko, aby atakoval nejvyšší příčky,“ pokyvuje hlavou.

Podle Valenty je velice těžké uspět ve všech sportech. „Myslím, že ani výprava z Pekingu se nevrátí s medailovou úrodou.“