Češi do Alp neodjeli v roli hlavních medailových aspirantů. Největším želízkem v ohni je Markéta Davidová. Třiadvacetiletá rodačka z Janova nad Nisou bude jasnou jedničkou týmu, a to přesto, že ji čeká teprve druhé mistrovství světa v kariéře.

InfografikaZdroj: Deník„Trať je tady zrádná,“ říká žena, která se v dosavadním průběhu sezony dokázala jako jediná Češka prosadit na stupně vítězů ve Světovém poháru. Třetí místo obsadila v Östersundu a Annecy, kromě toho byla ještě desátá v hromadném závodě v Pokljuce.

Ostatní reprezentanti v tomto ohledu jen paběrkovali. Do elitní desítky dále nahlédli jednou Charvátová (6. místo), Kristejn Puskarčíková (8.) a Krčmář (9.). Na květinové pódium se prosadila smíšená štafeta (6.).

Michal Šlesingr se raduje ze stříbra ve sprintu SP v Oberhofu.
Šlesingra čeká derniéra v hezké Anterselvě. Bez slz

Velký pravidelný medailový přísun se proto z Itálie očekávat zřejmě nedá. On se nekonal ani v minulém roce, kdy na mistrovství v Östersundu cenný kov necinkl. Nejlepším umístěním bylo páté místo Michala Šlesingra ve stíhačce.

Oblíbený areál

Optimismus by mohla vlít reprezentantům do žil historie. Ve vysokohorském areálu se jim totiž pravidelně daří. Při předešlém mistrovství světa zde v roce 2007 dvakrát vystoupal na stupně vítězů Michal Šlesingr (stříbro a bronz).

Ze závodů Světového poháru odsud Češi vozí medailová umístění nejčastěji. Své první velké úspěchy zde prožili právě Šlesingr i Davidová, jediné vítězství v SP v Anterselvě slavil současný trenér reprezentace Zdeněk Vítek, v popředí se pravidelně pohybují i národní štafety.

Závody SP v biatlonu, sprint mužů na 10 km, 19. prosince 2019 v Le Grand-Bornand. Český závodník Jakub Štvrtecký
Úspěch českého biatlonisty. Štvrtecký je juniorským vicemistrem světa ve sprintu

Na co je třeba dát pozor? Právě ona zmíněná nadmořská výška ostatně donutila většinu výprav k delšímu soustředění v podobných podmínkách. Češi se připravovali v Ridnaun. „Cítím se ve velmi dobré pohodě,“ hlásil z místa Michal Krčmář v televizním rozhovoru. „Když sem jedeme na svěťák, tolik času na aklimatizaci nemáme. Nyní je to jiné,“ těší mužskou jedničku české reprezentace.

Padnou milníky?

V našlapané světové konkurenci bude jakékoliv české medailové umístění ohromným úspěchem. Mezi muži i ženami je totiž několik suverénů, o „ostatní“ místa v popředí je potom velký zájem a nápor.

Fanoušci s napětím očekávají především souboj dvou titánů biatlonového sportu, Nora Johannese Bø (novopečeného otce) a Francouze Martina Fourcada. Ten může, při zisku individuálního zlata, dorovnat rekord jiného velikána, Oleho Einara Bjørndalena.

Michal Krčmář
Krčmář dojel v masáku v Pokljuce patnáctý. Vyhrál Fillon Maillet

Mezi ženami může zaútočit na jiný rekord Finka Kaisa Mäkäräinenová. Pokud ukořistí zlatou medaili, stane se nejstarší mistryní světa v historii sportu. Největší favoritky ale hledejme jinde. Především mezi vedoucím duem SP, Norkou Tiril Eckhoffovou a domácí Italkou Dorotheou Wiererovou.

Kam se v Anterselvě zařadí čeští vyslanci?

„To, co jsme chtěli, jsme odtrénovali,“ pochvaloval si trenér mužů Zdeněk Vítek. „Zároveň jsme obnovili síly po dvou náročných trimestrech. Brzy uvidíme, jak se to povedlo.“