Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Záhrobská: Loňskou sezonu bych neškrtla, posílila mě

Sölden /ROZHOVOR/ - Nejlepší česká lyžařka Šárka Záhrobská se chystá na svou jubilejní sezonu ve Světovém poháru.

22.10.2011
SDÍLEJ:

Šárka Záhrobská ve slalomu v Ga-Pa.Foto: ČTK/AP/Elvis Piazzi

Od zvláštní zpravodajky Deníku

Na domluvenou schůzku přijela o hodinu dřív. Nechtěla se zpozdit. Přitom do rakouského Söldenu, kde právě dnes startuje Světový pohár lyžařů, přijela jen z deset kilometrů vzdáleného Längenfeldu.

Šárka Záhrobská, mistryně světa ve slalomu z roku 2007 a bronzová medailistka z olympiády ve Vancouveru, je vyrovnaná a spokojená a na novou sezonu se těší. K pohodě přispívají i dva noví členové domácnosti.

„Pořídili jsme si dva bengálské kocoury Balúa a Mauglího. Balú se mnou kouká i na televizi,“ usmívá se nejlepší česká lyžařka. Navíc v nové sezoně oslaví i malé jubileum. Vždyť ve Světovém poháru načne svým prvním startem ve finském Levi už desátou sezonu. „Fakt už je to deset let? To je hrozné.“

Jak vám to připadá?
Jako dlouhá doba. Tenkrát na mě všichni koukali jako na mladinkou, teď už nikdo. Naopak se tam už objevují i ročníky 91, 92, dokonce i 94.

Sledujete, kolik lidí jste už přežila třeba Janicu Kosteličovou…
…tak Janica výjimečně skončila velmi brzo, v nějakých 24 letech, což není úplně standardní. Ale je spousta legend, se kterými jsem jezdila, a ty už skončily. Vzpomněla jsem si na Annu Ottosonovou. Jejího tatínka potkáváme na sjezdovce, už je dědečkem, ale třeba i Martina Ertlová, Hilde Gergová, Hermann Maier, Fritz Strobl, Stephan Eberharter, těch legend je hodně.

V čem jste se za těch 10 let nejvíc změnila?
Úplně ve všem. Jsem úplně jiná než před 10 lety, úplně jiná i než před dvěma lety. Je důležité se nezastavit a být pořád v pohybu.

Pořád ale mluvíte tiše a klidně, že?
Já myslím, že ne, mluvila jsem víc zaskočeně.

Zařvat umíte?
Moc ne. Dokonce jsme v Saas Fee viděli, že jedna slečna učila závodnici zakřičet, a vůbec jí to nešlo, tak asi nejsem sama. Ale neříkám, že je to správně, když člověk zakřičí, nějaké ty emoce ze sebe dostane.

Před olympiádou jste říkala, že vás váš přítel Antonín Strach učí emoce víc ukazovat. Podařilo se mu to?
Myslím, že ano. Ale jak radost, tak klid jsou vlastně emoce. Takže jsem mnohem víc v klidu.

Jak se motivujete těsně před závodem?
Že bych se bušila do prsou jako někteří, to nedělám. Spíš hledám cestu v rovnováze, v tom klidu. Daří se mi soustředit sama na sebe, nevšímat si tolik okolí.

Když jsou sportovci moc hodní, není to prý při závodě dobré. Umíte na startu probudit tu „zlou“?
Asi moc ne. Tonda mi taky občas říká, že jsem moc hodná, ať se tam naštvu. Ale naštvání nevede k ničemu dobrému. Spíš se snažím neřešit v hlavě, kolikátá budu v cíli, ale spustit se tam s tím, že si tu jízdu a pohyb chci užít a ukázat sama sobě, co jsem za to léto natrénovala závodit sama se sebou.

Když o technice mluvíme, loni jste ji měnila. Potom jste říkala, že vám v tréninku jde, ale v závodě se projeví starý stereotyp. Teď už jste na tom líp?
Určitě. Tyhle věci se musí zautomatizovat a to chce čas. Techniku jsem hodně změnila, ale pořád se mění. Měla jsem na sobě spoustu blokád a dlouhou dobu trvalo, než mě převedli do nějakého normálu a tam jsem mohla začít budovat, co jsem potřebovala. Celou minulou zimu jsme na tom pracovali. Jsem velmi ráda, že jsem se rozhodla udělat, co jsem se rozhodla udělat.

Teď už na techniku nebudete myslet, už je to tak zautomatizované?
Samozřejmě že když se něco naučíte, otevře vám to nové obzory k něčemu jinému, co se můžete naučit. On je to nekonečný koloběh učení. I když se podíváte na legendy jako Reicha nebo Kosteliče, i ti před další sezonou znovu jezdí v tréninku drily. Ono se to motorické učení pořád musí opakovat. Neznamená to, že když se něco naučíte, budete to pořád umět. I proto má někdo dvě sezony dobré a pak jednu špatnou. Já už teď mám na čem stavět, ale zároveň jsem ráda, že se pořád mám co učit.

Kdybyste měla laikům vysvětlit, jaký je rozdíl mezi vaší starou a současnou technikou, jak byste to řekla?
My se snažíme, aby byl můj pohyb naprosto přirozený. Můj pohyb kvůli blokádám přirozený být nemohl. Pracovali jsme na tom, aby se tělo dostalo zase do normálu.

Dřív to bylo víc vydřené?
Každopádně. Nedostatky jsem doháněla tím obrovským objemem. Dalo by se říct, že i na kopci to kolikrát muselo vypadat jako boj. Vůbec jsem nedokázala pohyb procítit, protože některé mé svaly se nepohybovaly. Teď už z něj začínám mít radost.

Ostatní lyžařky předtím hledaly nové cesty, a vy jste zůstávala na tom samém?
Od začátku jsem měla základy techniky špatné. Ale s tou vůlí a vnitřní silou se mohlo stát, že jsem získala čtyři velké medaile. Mým snem ale bylo patřit stabilně mezi nejlepší lyžařky, a to bych bez těchto změn nemohla. Občas mi to ulítlo a stála jsem na stupních, ale nikdy tam nebyla ta stabilita. A to bych si asi přála, aby bylo.

Loni jste se v té technice hledala, letos tedy už máte naopak občas pocit: wow, to mi to krásně jede?
Mám. I když se někdy díváme na kameru, líbí se mi to. Konečně mi tam jdou ta kolena, jak mají. Dřív jsem si říkala: proč mi to nejde? Ale ono to nešlo, protože ty svaly a klouby nebyly uvolněné, a kdybych se rozkrájela, nedala bych to tam.

Úvodní obří slalom Světového poháru nejedete, jaké s touto disciplínou máte plány?
Prioritou je slalom, s obřím slalomem počkáme. Nejdřív v něm potřebuji hodně závodit na menších závodech FIS nebo NorAm. Do Světového poháru půjdu, až se budu cítit, že v něm mám šanci jet na první dvacítku. Určitě ho ale neodsouváme někam do pozadí, pracovali jsme na něm stejně jako na slalomu.

A vaše plány ve slalomu?
Užívat si závody. Jsem už hodně daleko za půlkou kariéry a mnoho závodů už před sebou nemám, proto bych si je chtěla užít. A ten sen o malém glóbu stále ve vzduchu visí, ale nijak se na něj neupínám. Je to velké přání, byl by to neskutečný úspěch a má velká radost.

Už se těšíte, až to začne?
Těším jako ještě nikdy ne.

Budete se tady v Söldenu na obří slalom dívat?
Budu, ale v televizi, nepojedu nikam do cíle. Na zimě si to užiju během zimy dost.

Třeba už v Levi, že?
Tam bylo jednou v březnu minus 33 stupňů. My nemáme limit, to mají běžci, my tolik nedýcháme (smích). A v Lake Louise bývá tradičně kolem minus 26. Ale v listopadu to v Levi bývá lepší.

Když je mráz více než minus 20, máte pod kombinézou více vrstev?
Ne, to ne, jen se lepí obličej. Do poslední chvíle jste na startu zateplení a pod cílem už na vás zase někdo čeká s věcmi. I když tehdy v Levi byl takový mráz, že jsme všechny rovnou z cíle pokračovaly schovat se do hospody.

Kde hledat letos favoritky?
Určitě se objeví nové mladé, co začnou zatápět těm zkušenějším. Ale mezi největší favoritky na velký glóbus patří dál Maria Rieschová a Lindsay Vonnová jedny z mála, co dokáží jezdit všechny disciplíny. Ale Tina Mazeová na sobě hodně pracovala, aby se jim vyrovnala, a chce útočit na velký glóbus.

V čem pro vás byla minulá sezona přínosem, co vás naučila?
Prohrávat. Naučila mě zůstat v klidu, když se mi nedaří. Každý velký šampion musí umět prohrávat, ale pro mě byla velkou školou a posílila mě.

Bylo těžké naučit se prohrávat?
Ani ne. Není úplně příjemné, když závodíte doma, chcete se ukázat, a pak skončíte na pozici, která se vám nelíbí, ale i z toho si můžete vzít něco pozitivního. Neřekla bych, že bych tu sezonu nejradši vyškrtla. Naopak, má v mé kariéře důležité místo.

Jste ráda, že je pryč to všechno, co se dělo na jaře?
Ta kauza s otcem? Samozřejmě, že to nebylo příjemné. Ale zase se to bohužel muselo takhle udát. Všechno už bylo řečeno a nemusíme se o tom už bavit. Velká tlustá čára.

Na vaší levé ruce je prstýnek s kamínkem. Znamená něco?
Neee. Víc holek si myslelo, jestli není zásnubní. On tak vypadá, ale mám ho tři roky. Není zásnubní. Ale Veronika Zuzulová je zasnoubená se svým trenérem z Francie, žijí spolu v Annecy a bude se vdávat. A Therese Borssenová se vdala. A Maria Rieschová taky.

Autor: Markéta Kosová

22.10.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Vteřiny dne

Vteřiny víkendu. Rychlý přehled pro ty, kteří nemají čas číst

Jiří Běhounek.
15

Sjezd ČSSD se uskuteční již v únoru, o post šéfa se hlásí Běhounek

AKTUALIZOVÁNO

Bendl ostrouhal. Soud přepočítal hlasy a ve sněmovně jej střídá Kupka

Na pondělní ustavující schůzi půjde za středočeskou ODS čtveřice politiků ve složení Jan Skopeček, Veronika Vrecionová, Vojtěch Munzar – a Martin Kupka. Původně ohlášené ohájení poslaneckého mandátu historicky prvním středočeským hejtmanem a pozdějším ministrem Petrem Bendlem tedy neplatí. 

AKTUALIZOVÁNO

Motorest u dálnice zřejmě vzplanul od komína. Škoda jde do desítek milionů

/VIDEO, FOTOGALERIE/ Mohutný požár se obešel bez zranění – a podařilo se zabránit jeho rozšíření. To jsou zřejmě jediné příznivé zprávy spojené s řáděním plamenů, které v sobotu hodinu a čtvrt před polednem zachvátily restaurační provoz v sousedství dálnice D10 u Hlavence na Praze-východ. Tomu, že Motorest 4 kameny, známý i v nedaleké Mladé Boleslavi a v Praze, zachvátil požár velkého rozsahu, už zdaleka nasvědčoval hustý tým valící se ze střechy budovy postavené ve stylu koliby, jímž probleskovaly plameny. Objekt požár zcela zničil i s veškerým vybavením. Škoda se odhaduje na 30 milionů korun.

Na černý trh v Kábulu se prý dostal alkohol, určený původně evropským diplomatům

V afghánském hlavním městě Kábulu se zřejmě na černém trhu prodává nezákonně alkohol, který do Afghánistánu dovezla diplomatická mise EU. Věcí už se zabývají evropští vyšetřovatelé, uvedl mluvčí AFP.

AKTUALIZOVÁNO

Tomáš Hradílek je v nemocnici. Nelze přihlížet smrti vlastního otce, říká dcera

Bývalý disident a ministr vnitra Tomáš Hradílek ukončil po 17 dnech hladovku, kterou držel kvůli opětovné kandidatuře prezidenta Miloše Zemana. Chtěl, aby Zeman již nekandidoval na Hrad. Hradílek s hladovkou přestal na nátlak rodiny, nyní je v péči lékařů. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT