Z českých jezdců se v ní představilo deset chlapců a devět dívek. „Na programu byly dva závody jednotlivců, ve kterém si čeští zástupci vždy vybojovali několikanásobnou finálovou účast. Daniel Kašpar si v prvním závodě dojel pro stříbrné místo, Matouš Koudelka ve druhém dni skončil čtvrtý, těsně pod stupni vítězů,“ hodnotil vystoupení české výpravy na Dolní Moravě reprezentační kouč Petr Knapp, který zároveň upozorňuje na talent rodící se v dívčím týmu. „Zapamatujte si jméno Sáry Strnadové. Objevili jsme ji na našich tradičních kempech, jezdí druhým rokem a už vyhrála tři juniorské závody,“ představuje talent z Velkého Meziříčí juniorský kouč Knapp.

 

Z Utahu na Dolní Moravu

Závody Evropského poháru mají primárně sloužit talentovaným jezdcům jako příprava pro vstup mezi dospělé jezdce. Řada z nich již sbírá v seniorských kategoriích první zkušenosti. Jako například Matouš Koudelka který se v pondělí vrátil ze seniorského mistrovství světa v Solitude, kde bojoval ve stejné trati jako Eva Samková, která si z šampionátu odvezla zlato. „Z letiště mířil rovnou na Dolní Moravu a bez aklimatizace zajel skvělé výsledky,“ dodává Knapp, pro kterého je vystoupení všech českých juniorů nadějným příslibem pro budoucnost.

 

Trať světové kvality

Evropský pohár se do českého prostředí vrátil po dlouhých deseti letech. Závod pro talentované jezdce, který se koná pod hlavičkou mezinárodní lyžařské federace FIS, našel zázemí na Dolní Moravě. Právě tady vyrostla profesionální snowboardcrossová trať, která v Čechách nemá obdoby. Za jejím vznikem stojí snowboardcrossař Emil Novák, bývalý olympionik a účastník Světového poháru, který nyní působí v areálu na Dolní Moravě

„Bez jeho zapálení, bez podpory areálu na Dolní Moravě a obětavosti lidí z Rasta Crew by takto profesionální akce nikdy nevznikla. Škoda té termínové kolize se Světovým pohárem ve Feldbergu, protože takové akci by účast Evy a ostatních jezdců určitě slušela,“ poznamenal k podniku šéftrenér českého snowboardcrossu Marek Jelínek.

Evropským pohárem však život trati na Dolní Moravě nekončí. Už o tomto víkendu se na ní pojede mistrovství České republiky, které bude navíc obohaceno o mezinárodní účast.

Stanislav Řezáč
Smutná myslí před Jizerskou padesátkou na výhru. Řezáč neví, v jaké je formě
Markéta Davidová
Famózní jízda Davidové pokračuje. Ve vytrvalostním závodě získala stříbro