Americký akrobatický lyžař Kyle Smaine, který se stal v roce 2015 mistrem světa na U-rampě, se před pár dny vydal na trip do Japonska. Miloval objevování hor a zapadlá oblast prefektury Nagano pro to byla jako stvořená. Jenže v době jeho cesty v místě hustě sněžilo a úřady vydaly varování před lavinovým nebezpečím. A to se mu stalo osudným.

Ilustrační foto.
Tragická smrt. Mistr světa se nešťastně zastřelil na lovu s přáteli

Smainea spolu s dalšími dvěma lyžaři zasypala v otevřené přírodě masa sněhu, když sjeli pod kopec. „Viděli jsme, jak to přichází. Slyšeli jsme prasknutí a uvědomili si, že to bude velké. Začali jsme utíkat, ale pak nás to zasáhlo,“ popsal katastrofu Adam Ü, který jako jediný vyvázl z laviny bez zranění. Smainea vymrštil náraz padesát metrů, sníh ho pak zasypal a pohřbil. Pod lavinou s ním zahynul i nejmenovaný Rakušan.

Jednatřicetiletý sportovec závodně lyžoval 10 let. Největší úspěch dosáhl v roce 2015, kdy se stal mistrem světa na U-rampě. O tři roky později po svém jediném vítězstvím ve Světovém poháru kariéru ukončil a jako freeskier cestoval s lyžemi po světě. Do Japonska se vypravil i kvůli tomu, aby podpořil turistický ruch v zemi po covidu. Touha po poznávání neprobádaného území ho nakonec stála život.

„Dnes večer, doufám, že s tebou pojedu ve svých snech na nějakém prašanu nebo na kole,“ napsala na Instagram dojemný vzkaz jeho novopečená manželka Jenna Dramiseová.

Smaine vyrostl v South Lake Tahoe v Kalifornii, kde měl už jako malý kluk dostatek vyžití. „Začala jsem ho poznávat, když jsem ho jako malé dítě honila po horách,“ líčí kamarádka z dětství Becca Gardnerová pro Los Angeles Times. Když se se Smainem poprvé setkala, bylo jí pět let.

Zdroj: Youtube

Po kapsách nosil medové tyčinky

Smaine miloval dobrodružství a zdolávání různých výzev. S rodinou Gardnerových, která měla tři sestry, se sblížil a podnikal s ní různé výpravy. Se svým otcem Billem zase rád jezdil na horském kole. Svačinu měl vždycky v kapse, včetně oblíbených medových tyčinek. 

Místo nehody Michaela Schumachera v alpském středisku.
Zrádný sníh. Renner a Block nejsou jediní, zima rozhodla o osudu mnoha slavných

Přátelé ho popisují jako přirozeného sportovce, který všechno zvládal s neuvěřitelnou lehkostí. „Sledovat Kylea na wakeboardu, surfu nebo lyžích, to bylo něco úžasného,“ zavzpomínala Whitney Gardnerová. Podle jeho kamaráda z dětství Adama Kingmana to zase vypadalo, že tančí, když lyžuje.

Po tragické smrti zaplavily jeho Instagram zprávy od přátel. Americký tým akrobatických lyžařů Smainea vystihl nejlépe: „Kyle Smaine byl mistr světa, miloval objevování hor, byl nelítostným konkurentem, ale ještě lepším člověkem a přítelem.“