Předchozí
1 z 8
Další

Martina SáblíkováMartina SáblíkováZdroj: ČTK/PA/Jeff McIntosh

Světový pohár v období 2020/2021? Spoustu zrušených akcí, komplikované cestování, testy na koronavirus.

Nejvíce se bude vzpomínat na úspěchy tří reprezentantek - Markéta Davidová je od února mistryní světa v biatlonu, Eva Samková ovládla seriál ve snowboardcrossu (plus na přesunutém šampionátu ve Švédsku získala bronz). Ale samozřejmě nejvíce se mluvilo o Ester Ledecké. Jeden triumf na lyžích, jeden na prkně… K tomu dvakrát "bramborové" umístění na MS.

Shrnutí? Letošní zima byla pro Česko, co se týče úspěchů a finančních odměn, jen průměrná. Důkazem je propad Martiny Sáblíkové, která si za dvě medaile a páté místo ve Světovém poháru připsala jen asi 180 tisíc korun. Dříve atakovala či překonávala hranici milionu korun. Mimochodem, absolutní rekord drží Gabriela Soukalová (Koukalová), jež v ročníku 2015/2016 vydělala více než šest milionů.

Královna prize money za sezonu 2020/2021
Lara Gutová-Behramiová (švýcarská lyžařka) - 11 492 000 korun

Ester LedeckáEster LedeckáZdroj: Profimedia

Ester Ledecká

Letos třikrát stála na pódiu. Na lyžích vyhrála super-G ve Val-d'Isère a v Crans Montaně byla druhá ve sjezdu. Na prkně ovládla paralelní obří slalom v Cortině d'Ampezzo. Na lyžařském MS brala dvě čtvrtá místa. „Samozřejmě to není medaile, ale jsem ráda, že se držím špičky a už do ní tak nějak patřím,“ prohlásila po skončení šampionátu.

Letošní finanční odměna: 3 030 000 korun

Markéta Davidová na MSMarkéta DavidováZdroj: ČTK/AP

Markéta Davidová

V biatlonové sezoně střídala lepší výsledky s horšími, v celkovém pořadí seriálu skončila devátá s osmi umístěními v desítce. Zazářila na MS v Pokljuce titulem ve vytrvalostním závodě na 15 km. „Měla jsem sakra štěstí, padaly mi tam kalibrové rány. Jelo se mi dobře, až na poslední kolo. Myslela jsem, že nedojedu,“ vykládala po zlatém závodě.

Letošní finanční odměna: 2 017 000 korun

Eva Samková slaví potřetí v kariéře zisk křišťálového glóbu.Eva SamkováZdroj: FIS-SKI.com

Eva Samková

Nekompromisní bojovnice ve snowboardcrossu byla spokojená s bronzem na MS v Idre Fjäll a pochopitelně i s třetím triumfem ve SP. Ve zkráceném elitním seriálu slavila tři vítězství, jednou byla třetí a dvakrát pátá. „Ani nevím, jaké jsem měla na začátku očekávání, ale tohle byla super sezona,“ culila se slečna s knírkem.

Letošní finanční odměna: 915 tisíc korun

Michal Krčmář projíždí cílem s poděkováním Ondrovi Moravcovi při závodu Světového poháru v biatlonu ve smíšené štafetě.Michal KrčmářZdroj: Deník/Jaroslav Loskot

Michal Krčmář

Myslel na víc než na 23. místo ve SP, ale kvůli covidu dlouho nezávodil. Chuť si biatlonista spravil stříbrem na ME v Duszniki-Zdrój. Na MS byl nejlépe jedenáctý ve sprintu, v průběhu sezony doběhl jednou desátý. „Reálnou ambicí je vždycky první desítka. Pokud chcete získat medaili, musí sednout den, mít super lyže…“ říkal.

Letošní finanční odměna: 461 tisíc korun

Martina DubovskáMartina DubovskáZdroj: Deník / Michal Fanta

Martina Dubovská

Několikrát se ve slalomu vešla do elitní desítky. Nejlíp byla osmá v Jasné. „Věnuji to zemřelé mamince. Dala jsem do toho všechny síly, které mi v tomto těžkém období zůstaly,“ řekla s odkazem na tragédii v rodině. Navzdory tomu zaznamenala výrazný posun v disciplíně. Proti loňsku si z 32. místa polepšila na desáté.

Letošní finanční odměna: 332 tisíc korun

Kateřina RazýmováKateřina RazýmováZdroj: Czech-ski.com

Kateřina Razýmová

Úspěchem běžkyně na lyžích bylo 10. místo na Tour de Ski, ale MS v Oberstdorfu jí nevyšlo podle představ. Spokojená byla jen se štafetou, kdy předávala první. Na třicítce jela na přední umístění, ale přibrzdil ji pád. „Rozhodla taktická chyba, kdy jsem nevyměnila lyže. Přitom do té doby jely dobře, ale pak se z minuty na minutu zastavily,“ litovala.

Letošní finanční odměna: 214 tisíc korun

Gabriela Koukalová dlouhodobě vystupuje proti dopingu ve sportuGabriela SoukalováZdroj: ČTK/Černý Vít