Portyk závodí druhý rok mezi seniory, i když už jako sedmnáctiletý startoval na hrách v Soči. Je juniorským mistrem světa a stále velkým talentem. Někdy závodí s elitou vyrovnaně, ale běh bývá pro závodníka Dukly Liberec, který těží z kvalitního skoku, většinou příliš náročný. Ztrácí v něm.

Jako v sobotu v Ramsau, kde byl rodák z Jilemnice po skoku na středním můstku druhý. „To mě nabudilo na běh, a i když chumelilo, desítku jsem po nemoci docela zvládl,“ připomněl týdenní užívání antibiotik z konce listopadu. „Jsem strašně rád, že jsem se takhle vrátil. Porazili mě jen nejlepší běžci.“

Čeští lyžařští reprezentanti v severské kombinaci Miroslav Dvořák (vlevo) a Tomáš Portyk.
Tomáš Portyk ovládl český šampionát v letní severské kombinaci

V neděli se počasí zhoršilo a výsledkem byla 26. příčka. Ukázalo se, že na dva závody po nemoci a v těžkých podmínkách ještě nemá. Manko chce mladý lyžař dohánět v nejbližších dnech.

„Čeká mě příprava v Liberci a v Harrachově, kde by už měl být v provozu můstek. O svátcích se budu doma (v Lomnici nad Popelkou) hýbat pod dohledem táty. Pak se do Harrachova zase vrátím na kontrolní skokanský závod,“ vyjmenoval Portyk tréninkové štace.

Sdruženář Tomáš Portyk
Tomáš Portyk se stal juniorským mistrem světa!

Hned po Novém roce se s reprezentačním družstvem vypraví do estonského Otepää, kde pokračuje Světový pohár. „Rád bych tam navázal na Ramsau,“ přál si. Se střediskem v pobaltské zemi nemá moc zkušeností. „Ve čtrnácti jsem tam startoval na prvním juniorském šampionátu,“ dodal.

Vylepší si tam zase své maximum?