Čeští skokani pamatují mnohem slavnější časy. Dva německo-rakouském turné celkově ovládli. V sezoně 1970/71 to byl legendární Jiří Raška, v ročníku 2005/06 na něj navázal Jakub Janda při společném triumfu s Finem Janne Ahonenem.

Michal Novák.
Lyžař Novák se cítí ve formě. Soupeři si na mě už dávají větší pozor, říká

V poslední letech se nejblíž elitě pohyboval Roman Koudelka, který v ročníku 2018/2019 skončil celkově pátý a nejlépe tehdy zaskákal jako čtvrtý v Garmisch-Partenkirchenu. Momentálně se ale na můstky vrací po operaci kolena. 

Koudelka jde krok za krokem

Stejně jako loni začnou Češi ve třech. V nominaci na jubilejní 70. ročník prestižního miniseriálu jsou kromě Koudelky, Viktor Polášek a Filip Sakala. „Jedeme s maximálním možným počtem. Aktuálně máme kvótu tří účastnických míst,“ sdělil místopředseda skokanského úseku Jan Baier s tím.

Minulý ročník Turné se českým skokanům nevydařil. Poprvé po 17 letech nikdo z nich nebodoval. Koudelka kvůli problémům s kolenem odstoupil po kvalifikaci na druhý díl. Ani letos se skokanům nedaří a dosud se marně snaží o umístění v bodované třicítce.

Eva Samková.
Samková je už doma. O Pekingu je předčasné spekulovat, říká doktor Dostal

Koudelka po dlouhodobé léčbě poprvé závodil v Kontinentálním poháru. „Třetí místo v Norsku bylo důkazem, že je na správné cestě, ale před sebou toho má ještě hodně,“ zmínil funkcionář. Ve SP se pak představil před Vánoci v Engelbergu a zatím nejde za nějakým konkrétním cílem. Jeho návrat zřejmě nebude otázkou týdnů, ale spíš měsíců.

„Jdu krok za krokem. Budu skákat s čistou hlavou, ale nemám v ní celé Turné. Návrat do svěťáku je pro mě odměnou za dřinu v přípravě, ale skoky jsou pro mě důležité hlavně v tom smyslu, abych dohnal tréninkové manko,“ uvedl otec dvou synů, který kromě ročníku 2019 skončil pátý už v roce 2012.

Specifický K.O. systém
Oproti běžným závodům SP je Turné 4 můtků specifické K.O. systémem prvních kol. Z kvalifikace postoupí obvyklých padesát závodníků, ti jsou ale nasazeni do dvojic. V prvním kole se utká šestadvacátý s pětadvacátým, sedmadvacátý s čtyřiadvacátým a tak dále. Do druhého kola postoupí pětadvacet vítězů, ale i pět nejlepších poražených („lucky loser“) s nejvyšším počtem bodů. Druhé kolo už proběhne tradičním způsobem.

Někdejší juniorský mistr světa Polášek neskáče špatně, ale zatím nemůže zabrat v závodě. „Věřím tomu, že když jednou zaboduje, pak už se poveze na vlně a bude to vypadat jinak,“ doufá Baier. „Když se prolomí ledy, pomůže to celému týmu.“

Sakala se v individuálním závodě SP představí poprvé od února loňského roku. Syn mistra světa v letech Jaroslava Sakaly se v této sezoně dosud pohyboval v nižším Kontinentálním poháru. Češi, které nově vede ostřílený Slovinec Vasja Bajc, jenž před patnácti lety přivedl k triumfům Jakuba Jandu, se na Turné připravovali v Planici.

Opět bez diváků

Turné čtyř můstků má smůlu na koronavirus. Podruhé za sebou se uskuteční bez diváků. Ještě minulý týden rakouští pořadatelé plánovali, že by závody v Innsbrucku a Bischofshofenu mohlo sledovat omezené množství fanoušků, ale nakonec vzhledem k rychle se šířící variantě omikron museli napodobit německé spoluorganizátory.

Program Turné čtyř můstků 2021/22:
Oberstdorf 28. 12. kvalifikace
HS137 29. 12. závod
Ga-Pa 31. 12. kvalifikace
HS142 1. 1. závod
Innsbruck 3.1. kvalifikace
HS130 4. 1. závod
Bischofshofen 5. 1. kvalifikace
HS142 6. 1. závod
HS (hill size-velikost můstku). Značí maximální bezpečnou vzdálenost, kterou lze na můstku dosáhnout.

Skokanský program před ZOH v Pekingu je nabitý. Po posledním dílu Turné, zůstanou závodníci v Bischofshofenu, kde bude další závodem pokračovat světový pohár, což všichni přivítali, jelikož nemusí nikam cestovat. Před olympiádou jsou programu ještě další tři zastávky. „Tam bychom mohli jet ve čtyřech, ale bohužel na Peking nemáme závodníky. A asi nelze předpokládat, že by se na tom v nadcházejících týdnech mohlo něco změnit,“ poznamenal Jan Baier.

Na přelomu starého a nového roku se nebude skákat jen na Turné. Ve Slovinsku pokračuje i SP žen s českou účastí a Karolína Indráčková je v této sezoně jediným českým skokanem, který v nejvyšší kategorii dokázal bodovat. Ožije i střední harrachovský můstek, kde se kromě reprezentace představí zbytek domácí konkurence včetně mládeže.

Česká vítězství v jednotlivých závodech:
4 Jiří Raška
2 Pavel Ploc
1 Zbyněk Hubač, Rudolf Hönl, Josef Samek, František Jež, Jakub Janda Reprezentanti Československa a ČR zaznamenali na Turné celkem 37 pódiových umístění.
Naposledy stál na stupních vítězů 6. ledna 2006 Jakub Janda.