„Kopec je strmý a rychlý,“ upozorňovali zástupci Mezinárodní lyžařské federace. „Tady se ukáže, kdo má jakou formu,“ potvrdila Zuzana Maděrová, která se při neúčasti Ester Ledecké těšila v české výpravě největší pozornosti.

Osmá žena aktuálního pořadí Světového poháru zažívá průlomovou sezonu. Útočí na stupně vítězů, soupeřky ji berou jako hrozbu.

„Nedávám si úplně konkrétní cíle, ale před sezonou jsem si řekla, že bych se chtěla posouvat. Několikrát dojet v elitní osmičce. A teď zjišťuju, že mi to vlastně nestačí,“ usmála se talentovaná snowboardistka, které bylo loni dvacet let.

Eva Adamczyková se po taneční pauze vrací ke snowboardcrossu
Adamczyková tančila s mužem i na silvestra. Už se těší na prkno a zimu

Účastnice olympijských her v Pekingu, kde skončila na 23. místě, má Bad Gastein v oblibě. Startovala tady už popáté za pět let.

A co víc: právě na kopci, který se nachází hned nad spodní stanicí lanovky, vstoupila mezi elitu. „I proto to tu mám ráda,“ řekla.

Alchymie při ubytování a čtrnácté místo

Zatímco v roce 2020 byla vyjukaná teenagerka, nyní už jí oslovují soupeřky, funkcionáři či fanoušci. A má servis, o kterém se jí dřív ani nezdálo. Kupříkladu v Bad Gasteinu byla ubytována v rozlehlém resortu Hapimag. S bazénem i saunou. 

„Okolí už je mi dobře známé, ale tady jsem ještě nebyla. Oni nás vždycky rozdělují podle výkonnosti a historie. Sama obvykle nevím, kde budu spát, je to taková alchymie. Řeší to mezinárodní federace s naším svazem,“ zmínila Maděrová.

Bad Gastein zažil na sklonku minulého roku velkou slávu, s pompou se tady otevřely dva nové luxusní hotely v centru (Straubinger a Badeschloss), které lákají movité turisty. Pokoj na jednu noc tady stojí v přepočtu i více než deset tisíc korun! Odměnou jsou pohádkové výhledy hned vedle proslulého vodopádu.

Bad Gastein, úvodní závod sezony 2023/2024 v rámci seriálu Ski Classics v běžeckém lyžování
Působivý start Ski Classics v Bad Gasteinu: Z bazénu do lyžařské stopy

„Na výlety nemám moc času. Jsme v bublině, závody střídají tréninky, přejíždění…“ vyprávěla závodnice, jež hájí barvy Dukly Liberec.

V samotném závodě skončila čtrnáctá, když ve večerním osmifinále za umělého osvětlení podlehla Švýcarce Julii Zoggové, úřadující mistryni světa. A jak řekla, na odpočinek prostor nebyl, následoval přesun do Bulharska.

Možná se tady potká i s Ledeckou. „Sotva se známe. Ona je už spíše lyžařka, trénuje jindy a jinde. Je to jméno jako každé jiné,“ dodala.