Dovolená v obytném voze má kromě jiných i tu výhodu, že si s sebou můžete sbalit téměř vše, co vás napadne. Nelimituje vás hmotnost kufru jako u leteckých zájezdů ani velikost kufru jako u cestování autem, jedinou hranicí je doložnost obytňáku, jehož celková váha nesmí přesáhnout 3,5 tuny. Balení na cestu je tedy mnohem bezstarostnější.

Až budete přemýšlet, co všechno můžete během volna potřebovat, na oblečení, osobní věci ani potraviny jistě nezapomenete. Existuje však i pár užitečných vychytávek, jež vás během příprav možná nenapadnou, přesto se při táboření  ať už v kempu, nebo v přírodě - budou hodit. Zároveň se jedná o věci, které nekoupíte v každém supermarketu a během cesty se vám je nebude chtít složitě shánět. Co byste na svou kočovnou dovolenou neměli zapomenout?

1. Sekera 

Dřeva je sice všude v lesích habaděj, lámat větve přes koleno však můžete jen do určité tloušťky. Malá sekyrka nezabere příliš místa, přesto se stane užitečným pomocníkem, jenž vám nejednou zachrání večeři. Kromě přípravy táboráku se může hodit i po silném větru či bouřce, až vám cestu zatarasí spadané větve. A v neposlední řadě poslouží při zatloukání kolíků nebo jisticích lanek pro markýzu.

2. Čelovka

Situací, kdy vám pomůže, je nepřeberné množství. Možná si říkáte, že vystačíte s obyčejnou baterkou, mít však při hledání věcí na louce či v garáži obytného vozu volné ruce je k nezaplacení. Vybírejte model s volitelnou intenzitou svícení, extrémně dlouhá výdrž nebo hmotnost vás při kempování zas tak trápit nemusí.

3. Polní lopatka

Plánujete-li přespávat výhradně v kempech vybavených civilizačními vymoženostmi, jako je splachovací záchod, lopatku klidně nechte doma. V divočině vám však přijde vhod.

Vykonávat velkou potřebu na záchodě v autě sice možné je, řada lidí se však k této praxi uchyluje jen v krajní nouzi. Proč, to poznáte při vylévání nádržky. Ani v lesích po sobě nechcete nechávat dárečky a zde přichází na řadu lopatka. Použít ji můžete i pro zakopání rozložitelného odpadu, jako jsou slupky od brambor či banánů.

4. Kávovar

Pokud nechcete být na cestách odkázáni na rozpustné kafe nebo turka, určitě přibalte mokka konvičku, v níž na sporáku připravíte lahodnou kávu. Využít můžete i french-press nebo aero-press. Nic z těchto pomůcek není běžnou součástí výbavy karavanové kuchyňky, proto na svou ranní vzpruhu myslete už při balení.

close Kempování s obytňákem? Je dobré vědět, kde zakotvíte. info Zdroj: Shutterstock zoom_in Kempování s obytňákem? Hodit se může i kávovar.

5. Ostrý nůž

Na rozdíl od kávovaru nože v karavanu z půjčovny většinou najdete. Jenže jaké? V drtivé většině případů tupé. Jakou službu prokáže dobře nabroušený nůž, není třeba rozvádět, proto si ho vyberte ve své vlastní kuchyni, nejlépe rovnou ve dvou velikostech. A když jste v tom, přibalte i dobré nůžky. Seženete je sice téměř v každém obchodě, proč si ale přidělávat starosti a výdaje?

6. Smeták a lopatka

Základní úklidové pomůcky vám v některých půjčovnách k obytňáku poskytnou zdarma, pokud však smetáček s lopatkou nenajdete, přibalte je s sebou.

Ať už rozbijete tábor kdekoliv, budete neustále chodit dovnitř a ven, a hlína, prach a jehličí brzy pokryjí maličkou podlahovou plochu do posledního centimetru. Improvizované vymetání nečistot zvládnete v nouzi i smrkovou větvičkou, nebude to však ani z poloviny tak účinné.

7. Šňůra a kolíčky

Mokré oblečení budete během cesty řešit neustále. Za hezkého počasí se půjdete vykoupat, za nehezkého zase zmoknete. A když vás nepotká nic z toho, pořád si budete chtít usušit alespoň použité ručníky. Šňůru natáhnete mezi stromy nebo mezi sloupky markýzy, a sušení bude mnohem pohodlnější i efektivnější, než když svršky jen přehodíte přes opěradlo sedačky.

Kempování v obytňáku nabízí krásné zážitky:

8. Konev na vodu

Shánění pitné vody a zbavování se té odpadní se pro vás stane významným tématem, zejména když chcete kempovat na divoko. Ale i v zapadlých kempech můžete narazit na zdroj pitné vody bez hadice, která by vám ji pomohla přivést do nádrže. S čistou konví natankujete pitnou vodu na každé čerpací stanici, v nouzi i v horské bystřině.

9. Vodováha

Opět se jedná o položku, kterou vám zkušený provozovatel půjčovny přibalí do vozu automaticky, v opačném případě si ji však určitě opatřete. Odhadovat rovnost stání jen podle oka je ošidné - i když máte pocit, že stojíte na rovince, v noci se budete budit natlačení na stěně obytňáku nebo rovnou na zemi, záleží jen na uspořádání vaší ložnice. Vodováha pomůže umístit vyrovnávací klíny velmi přesně a dosáhnout ideální polohy.

10. Přenosné ohniště (a opékací pruty)

Kempingových ohnišť najdete na trhu celou řadu a liší se zejména velikostí. Představuje sice objemnější položku a váhu navíc, pokud však milujete táborák a přípravu jídla na ohni, nesmí vám chybět. Ne všude je možné či bezpečné rozdělávat otevřený oheň a tato pomůcka vám umožní mít plameny pod kontrolou.

Snadnější bude i následný úklid. Leckterá ohniště jsou opatřena i grilovacím roštem, takže nebudete odkázáni jen na špekáčky a klobásy.

11. Venkovní koberec

Procházet se bosýma nohama v trávě je příjemné, ale jen do chvíle, než padne rosa nebo klesne teplota. Pak vám přijde vhod kobereček, který nejen zpříjemní pohyb v bezprostřední blízkostí karavanu, ale zachytí i velkou část nečistot, které byste si jinak nanosili dovnitř. Na trhu najdete množství speciálních koberců určených přímo pro kempování, podobně vám však poslouží i zbytkový kus kobercové metráže, který koupíte za pár korun.


Nahrává se anketa ...