Předchozí
1 z 3
Další

Přestože továrním jezdcům a profi závodním pilotům patří neskonalý respekt, obdiv zaručeně náleží právě i těm amatérům, kteří na legendárně náročný okruh v německém pohoří Eifel vytáhnou své opečovávané vozy (tedy jak kdy) a rozhodnou se 20,8 kilometrů dlouhou trasu pokořit co nejrychleji nebo alespoň co nejstylověji.

Do našeho výběru on-board záběrů jsme tedy nezahrnuli videa ze závodů, ani „Fascinaci na Nürburgringu“ od Stefana Rosnera v Rufu CTR Yellowbird, natož Sabine Schmitz ve Fordu Transit z Top Gearu.

Škoda Kodiaq RS na Nürburgringu.
Škoda Kodiaq RS má rekord. Je nejrychlejším sedmimístným SUV na Nürburgringu

Ne, máme zde pouze normální lidi z masa a kostí, zelenáče a nadšence, kteří se buď snažili při volných jízdách Severní smyčkou zajet svůj osobní rekord, nebo si jednoduše užít super zábavu a třeba každou zatáčku okruhu neohroženě prodriftovat.

Koukejte…

Pod deset minut s naftovým Citroënem AX

Zdroj: Youtube

Dnes už zcela legendární video chlapíka, který si po vzoru Top Gearu dal za cíl objet Severní smyčku pod deset minut – a to ve stařičkém Citroënu AX s dieselovým motorem o objemu 1,4 litru, výkonu 52 koníků a s najetými skoro sedmi sty tisíci kilometry. Stálo ho to sedm let pokusů, prý devět zničených motorů a pět převodovek, ale nakonec se mohl těšit zaslouženého úspěchu.

Jak majitel sám říká, auto pouze modifikoval rozpěrou tlumičů (kvůli měkké letité karoserii) a lepším sáním z většího motoru 1.5D (aby vykompenzoval hmotnost zmíněné rozpěry). Vtipálek. Taky jde zřejmě o jediné video z Nordschleife, kde někoho uvidíte podřazovat do kopce.

Místem, kde vozy doopravdy létaly a občas létají i dnes, je slavný horizont Flugplatz (Letiště).
Legenda jménem Nürburgring. Zelené peklo vzniklo před 90 lety, fascinuje dodnes

Souboj osudů: 911 GT3 vs. M3 E92

Zdroj: Youtube

Spontánních soubojů rychlejších a pomalejších vozů probíhá na volných jízdách vždy nespočet. Ať už se dostane na porovnání zkušeností za volantem, nebo pouhých schopností aut, často z těchto přátelských duelů vzniknou zajímavá videa.

Zde máme řidiče Porsche 911 (991) GT3, kterého jako otravná moucha neustále sleduje šofér v BMW M3 E92. „Emtrojka“ vypadá upraveně, jede na závodních pneu, řidič v Porsche nemá takové zkušenosti, řidič v BMW je profík, kdo ví. Závěry si udělejte sami. BMW každopádně v polovině kola dochází trpělivost a Porsche s grácií předjíždí.

Drifting s Toyotou Cressida

Zdroj: Youtube

Menší výjimka. Nora Fredrika Sørliea byste už možná označili za profíka, jelikož se nyní živí kaskadérstvím a řízením vozů pro filmy, nicméně jeho upravená, blankytně modrá Toyota Cressida, ve které z vlastní iniciativy prodriftoval Nordschleife, zde prostě nesmí chybět. Sestřih nejlepších momentů navíc pochází z roku 2014, a to ještě Sørliea nebyl tak velkou rybou.

Chevrolet Corvette ZR1 na Nürburgringu.
Corvette ZR1 se ukázala na Nürburgringu s podivnými výfuky. Z absurdního důvodu

Napružený řidič v Hondě CRX

Zdroj: Youtube

Zde máme případ možná až příliš nadšeného řidiče, kterému bohužel na „ringu“ nepřáli podmínky. Zatímco chtěl ve své Hondě CRX zajet svůj nejlepší čas, pokus mu na začátku kola i na konci pokazili pomalejší účastníci volných jízd, hlavně motorkáři, jež prostě nasupenou malou „hondici“ v zrcátku asi nečekali.

Řidič tak neustále nadává, mává rukama na překážející provoz a párkrát se i dokonce schýlí k troubení. Čas mohl být o dost lepší, ale i přesto je 8:32,2 působivým tempem. A příště to chce trochu zklidnit nervy.

Relaxace v BMW M5 E34

Zdroj: Youtube

Na pohodu, v kraťasech a tričku, s pikslou žvýkaček v přihrádce si tento majitel hází jeden smyk za druhým takřka v každé zatáčce. Se starým a velmi elegantním BMW M5 E34 si „bokuje“ tak relaxovaně, že překousnete v interiéru i ten sportovní volant a tuningovou řadičku. Mistr má ke všemu čas i na komunikaci s diváky okolo (v čase 3:43). Respekt.

Havarovaná Audi R8 na Nürburgringu.
Kolik stojí havárie na Nürburgringu? Z některých částek se posadíte na zadek

„Krizovka“ s dobrým koncem

Zdroj: Youtube

I nehody bohužel k jízdám na Nürburgringu patří a taková „líbačka“ se svodidly se může zrovna na německém okruhu nechutně prodražit – výjezd safety caru, případně sanitky, odtah, oprava svodidel, oprava vašeho auta a tak dále.

Tady ovšem máme klasický případ, kdy u řidiče a spolujezdce došlo tak maximálně na zhnědnutí spodního prádla. Co totiž zprvu vypadalo jako hromadná bouračka, se koneckonců ukázalo pouze jako šílená „krizovka“ bez jediného pomačkaného plechu.

Záběry z černého Subaru:

Zdroj: Youtube
Sabine Schmitz.
Slavná závodnice po rekordní jízdě hodnotila Kodiaq RS. Myslíte, že se jí líbil?