Ten, kdo si naposledy před deseti lety koupil základní model Škody Octavia s karosérií liftback  a nyní by ji chtěl nahradit novou generací, bude nejspíše po návštěvě dealera nebo internetových stránek s ceníkem nepříjemně zklamán. V letošním listopadu -  poprvé v historii, překročila cenovka nejlevnější verze nejprodávanější Škody hranici půl miliónu korun. 

Exemplář, který prošel redakčním testem, si můžete prohlédnout v naší komentované fotogalerii.

V roce 2011 stačilo k zakoupení auta pouze 332 900 Kč. Tehdy se jednalo o Octavii druhé generace, kterou poháněl čtyřválcový zážehový turbomotor se zdvihovým objemem válců 1,2 litru a výkonem 77 kW. Dnes je pod kapotou nejlevnější Octavie tříválcový "litr" s výkonem 81 kW.

V minulém desetiletí se ceny tohoto vozu dlouhou dobu zvedaly jen velmi mírně. Konkrétně třetí generace oproti zmiňované druhé zdražila na konci roku 2014 přesně na 342 900 Kč, což bylo jen o deset tisíc korun více než u historicky nejlevnější Octavie. Je ovšem pravda, že došlo k výkonovému downsizingu. Dvanáctistovka poskytovala tehdy k využití jen 63 kW.

Zdražují také atraktivní modely
Vlna zdražování aut nabírá na síle. Ceny zvyšují také modely z Česka

První zásadní zlom v cenovém vývoji přišel mezi lety 2015 a 2016. Ještě na konci toho prvně zmiňovaného stála octavia nejméně 354 900 Kč (s oním motorem 1,2 TSI-63 kW) a v listopadu 2016 už 407 900 Kč. To znamenalo skokový nárůst stále ještě "trojkové" Octavie o rovných 53 000 Kč. Zákazníci se mohli trošku utěšovat alespoň tím, že k dispozici dostali výkonnější motor - 1,0 TSI s výkonem 85 kW.

Důvodem je zvyšování nákladů

Tento agregát pak zůstal v základní verzi další roky. Cena se pak v průměru zvyšovala zhruba o deset tisíc korun každý rok. V lednu roku roce 2019 se tak dostala na 437 900 Kč. Ovšem již v létě tohoto roku překonala hranici 450 000 Kč. To už se blížil čas příchodu čtvrté generace. Tu bylo zpočátku možné si objednat od 456 900 Kč, ovšem již v letošním létě základní cenovka stoupla na 494 900 Kč. Nyní přišlo zdražení o dalších 25 000 Kč. Ceny se samozřejmě zvýšily také u provedení kombi. To je k mání za čtyřicetitisícový příplatek a přijde na minimálně 559 900 Kč.

Nejlevnější výbavový stupeň Active teď zahrnuje zážehový přeplňovaný motor 1,0 s výkonem 81 kW, šestistupňovou manuální převodovku, sedm airbagů, manuální klimatizaci, rádio, multifunkční volant, tempomat, elektrické ovládání všech bočních okének a vnějších zpětných zrcátek (s vyhříváním), centrální zamykání s dálkovým ovládáním a dokonce startovací tlačítko.

Škoda opět uspěla se zakázkou pro tuzemskou policii
Prozkoumali jsme nové policejní Škody. Jejich motory mají minimálně 190 koní

Ještě podstatnější zdražení nastalo u Kodiaqu. Ten je teď ke koupi za nejnižší cenu 863 900 Kč.

A jak sama Škoda tuto úpravu cen vysvětluje? Zde je oficiální vyjádření mluvčího tuzemského zastoupení automonbilky Pavla Jíny: "Nacházíme se v situaci, kdy je inflace nejvyšší za posledních několik let, dochází k výraznému nárůstu cen vstupních surovin a energií, Škoda Auto tak musí čelit výraznému navýšení nákladů. Podnikáme však ta nejlepší možná protiopatření k minimalizaci dopadů tohoto vývoje, mimo jiné prostřednictvím zajišťovacích transakcí a dlouhodobých smluv s našimi dodavateli. Zároveň reagujeme zvýšenou nákladovou kázní a zavedením rozsáhlého kombinovaného programu na zvyšování efektivity. Tato opatření sice snižují dopady zvýšení cen na naši činnost, bohužel je však nemohou plně kompenzovat. Během roku jsme tedy byli nuceni upravovat ceny vozů a v závislosti na tržních podmínkách nelze úpravu cen vyloučit také do příštího roku," uzavřel.