Každému řidiči vyhovuje něco jiného. Někdo rád řídí v noci, jiný zase dává přednost cestování ve dne. Ať už zvolíte první, nebo druhou variantu, vyplatí se vždy předem trasu si naplánovat, abyste se nemuseli při jízdě rozptylovat jejím hledáním a mohli jste si vytipovat místa pro tankování a nutné přestávky za volantem. Pokud zatím nemáte svou oblíbenou a osvědčenou trasu do Chorvatska, pomůže vám navigace. Podle ní si vyberete nejvhodnější trasu.

  • Tipy pro jízdu v noci zhlédněte ve videu:
Zdroj: Youtube

Cestování ve dne

Při cestování ve dne počítejte s hustším provozem na silnicích. Obzvlášť to pocítíte při průjezdu většími městy (například Vídeň a Záhřeb), kde se provoz v době dopravních špiček výrazně zvyšuje. Hrozí také, že se neplánovaně zdržíte v kolonách, proto nezapomínejte na osvědčené pravidlo mít plnou alespoň polovinu nádrže s palivem a neodkládat tankování na poslední chvíli.

Záleží také na tom, který den v týdnu si pro cestování vyberete. Zatímco ve všedních bude provoz na silnicích klidnější (což však nemusí platit vždy), v pátek a o víkendových dnech bývají zejména dálnice k moři přeplněné, protože se mění v apartmánech a hotelích u moře klientela. Vždy při dlouhém cestování jako řidiči dělejte přestávky, abyste se mohli po delším sezení za volantem protáhnout a okysličit si krev. Při cestování ve dne, například když vyrazíte brzy ráno, nebudete tolik unavení a nebudete mít nabouraný spánkový rytmus.

Dálnice. Ilustrační snímek
Cesta autem do Chorvatska: Co by vám určitě nemělo chybět ve výbavě vozu

Cestování v noci

Cestování v noci dávají často přednost z praktických důvodů řidiči s dětmi. Zatímco ve dne se mohou malí pasažéři v autě nudit, noční cestování je příslibem, že velkou část jízdy prospí. Před cestováním v noci by si měl řidič odpočinout - nejlépe, když se před jízdou několik hodin prospí. Rozhodně se nevyplácí sednout za volant bez předchozího odpočinku. Zatímco do brzkých ranních hodin může být řízení auta bez problémů, krize na řidiče může přijít po rozednění.

Proto dělejte i při jízdě v noci přestávky. Využijte je třeba k natankování paliva na čerpacích stanicích. Lepší soustředění za volantem vám zajistí poslech rádia, nejlépe zkuste poslouchat mluvené slovo, které udrží vaši pozornost lépe než potichu puštěná hudba. V ideálním případě si povídejte s někým ze spolujezdců, vyhnete se tak nebezpečnému mikrospánku. Proti němu zabírá také žvýkačka, protože při žvýkání se vám nebudou únavou tak moc zavírat oči.

Jak postupovat při nehodě v zahraničí? Základem je pojištění a dobrá dokumentace

Pro lepší soustředění nezapomínejte na osvěžující nápoje. Někdo dá přednost silnému čaji, jiný třeba kávě. Ale nepřehánějte to s energetickými nápoji, jejichž nadměrná konzumace se nedoporučuje. Pijte také vodu a minerálky, které vám zajistí přísun minerálů.

Při plánování trasy nezapomínejte na čas plánovaného příjezdu, abyste si mohli po jízdě hned odpočinout a prospat se. Po probdělé noci za volantem se může dlouhé čekání na ubytování do odpoledních hodin změnit v utrpení. Kdo si chce jízdu opravdu užít bez zbytečné únavy, může si trasu rozdělit na několik etap s možností ubytovat se, odpočinou si a pokračovat třeba druhý den.