Motoristé při cestě do Chorvatska nejčastěji využívají dvě trasy – přes Rakousko a Slovinsko, nebo přes Slovensko a Maďarsko. Poplatky za využívání rychlostních komunikací musí řidiči platit ve všech státech, kterými projedou.

Trasa přes Rakousko a Slovinsko

V Rakousku využívají motoristé elektronické dálniční známky pro motorová vozidla s hmotností do 3,5 tuny s platností 10 dnů za 9,9 eura, 2 měsíce za 29 eur a jeden rok za 96,4 eura. Motorkáři zaplatí za desetidenní známku 5,8 eura, za dvouměsíční 14,5 eura a za roční 38,2 eura.

Řidiči musí počítat také se zpoplatněním některých komunikací a tunelů, kde je vybíráno úsekové mýtné, a to buď na místě v mýtných branách nebo formou předem zakoupeného ročního poplatku.

Pořídit si dálniční známku můžete přímo na stránkách asfinag.at. Kdo nechce elektronickou dálniční známku, může si koupit na prodejních místech „papírovou“. Řidiči aut nad 3,5 tuny využívají elektronický mýtný systém s jednotkou Go-Box.

Ve Slovinsku je jízda po dálnic pro vozidla do 3,5 tuny a motocykly zpoplatněna prostřednictvím elektronické dálniční známky. Počítejte s tím, že vozidla jsou rozdělena do cenových kategorií podle výšky vozidla nad první nápravou. Ve Slovinsku pořídíte dálniční známky týdenní, měsíční, půlroční a roční. Ceny se k 15. červnu změní řádově o několik eur.

Motocyklisté zaplatí nově od poloviny června za týdenní 8 eur, za půlroční 32 eur a za roční 58,7 eura. Měsíční dálniční známka pro ně není k dispozici. Vozidla do 3,5 tuny s výškou do 1,3 metru nad první nápravou a obytné vozy bez ohledu na výšku nad první nápravou pak zaplatí za týdenní známku 16 eur, za měsíční 32 eur a za roční 117,5 eura.

U vozidel do 3,5 tuny s výškou 1,3 metru a více nad první nápravou jsou ceny dvojnásobné. Slovinska elektronická dálniční známka se dá koupit online na webu slovinského ředitelství dálnic evinjeta.dars.si a na některých čerpacích stanicích. Pro vozidla s hmotností nad 3,5 tuny je pro platbu mýtného určena elektronická palubní jednotka a systém DarsGo.

Trasa přes Slovensko a Maďarsko

Na Slovensku potřebujete elektronickou dálniční známku na většině rychlostních komunikací. Zatímco motocyklisté platit nic nemusí, pro dvoustopá vozidla do 3,5 tuny a přívěsy kategorií O1 a O2 (tažené vozidlem kategorie M1, N1, M1G a nebo N1G bez ohledu na celkovou hmotnost soupravy) si můžete vybrat elektronickou dálniční známku desetidenní za 12 eur, třicetidenní za 17 eur nebo roční za 60 eur.

Známka je registrovaná k poznávací značce vozidla a její nákup je možný pomocí internetu nebo mobilním telefonem na eznamka.sk. Tam také najdete zpoplatněné úseky. Náklaďáky zaplatí mýtné na dálnicích, rychlostních komunikacích a některých silnicích 1., 2. a 3. třídy prostřednictvím mýtného systému emyto.sk a elektronické palubní jednotky.

V Maďarsku si musí pořídit elektronickou dálniční známku jak motocyklisté, tak řidiči aut do 3,5 tuny. Využit mohou nákup online prostřednictvím internetových stránek ematrica.nemzetiutdij.hu nebo na prodejních místech na hranicích a na čerpacích stanicích.

Odlišné ceny jsou pro motocykly, vozidla do 3,5 tuny, autobusy a přívěsy. Na výběr jsou například dálniční známky pro osobní vozidlo do 3,5 tuny s maximálně sedmi místy - desetidenní za 5500 HUF (přibližně 340 korun), měsíční za 8900 HUF (přibližně 550 korun) a roční za 49190 HUF (přibližně 3000 korun).

U vozidel s více místy pro cestující jsou ceny vyšší. Motorkáři zaplatí za desetidenní známku 2750 HUF (okolo 170 korun) a měsíční 4450 HUF (přibližně 280 korun). Prodávány jsou také roční známky s regionální platností. Řidiči nákladních vozů zaplatí mýtné elektronickou palubní jednotkou E-Troll. U nich je mapa zpoplatněných silnic odlišná.

  • Jak vypadá mýtná brána v Chorvatsku, můžete vidět ve videu:
| Video: Youtube

Chorvatské mýtné

V Chorvatsku jsou dálnice zpoplatněny formou mýtného pro motocykly, osobní auta i náklaďáky. Řidiči je mohou zaplatit v hotovosti nebo platební kartou v mýtných branách, levněji je pak vyjde použití elektronického mýtného systému ETC. 

V Chorvatsku jsou osobní vozidla rozdělena podle výšky a počtu náprav. Průměrná cena mýtného pro osobní vozidla do výšky 1,9 metru je zhruba 6 eur na sto kilometrů. Například trasa mezi hraničním přechodem Goričan a Záhřebem stojí pro motorová vozidla se dvěma nápravami do výšky 1,9 metru 5,8 eura.

Úsek k moři ze Záhřebu do Zadaru vás vyjde za běžné osobní auto na 16 eur. Kolik přesně zaplatíte za svou cestu na chorvatských dálnicích si můžete spočítat na stránkách hac.hr.