Za skrytou se považuje taková vada, o které prodávající kupce neinformoval a kupující ji běžným způsobem nemohl odhalit. Není tedy na pohled zřejmá a projeví se až po nějakém čase používání vozu. Často ovšem pouhých několik dní od prodeje.

Zákon stanovuje maximální dobu šesti měsíců od uskutečněného prodeje jako dobu, ve které se může projevit skrytá vada. Může se jednat například o vadné turbo nebo palivové čerpadlo, únik chladicí kapaliny nebo oleje a tak dále. Projeví-li se vada v šestiměsíční lhůtě, pohlíží zákon na věc, jako by byl vůz vadný už při převzetí.

Porsche 911.
Tohle je nejlevnější Porsche 911 v Česku. Jaké pasti skrývá? Kolik stojí provoz?

Prokázat, zda se skutečně jedná o skrytou vadu, může být ale někdy v praxi složitější, než se na první pohled zdá.

Skrytou vadou totiž není jakákoli vada, která se na vozidle projeví v průběhu prvního půl roku od prodeje. Prodávající ručí výhradně za vady, kterými vůz disponoval v době prodeje. Nikoli za ty, které vznikly dalším opotřebením. Neručí ani za vady, které by odpovídaly míře používání nebo opotřebení auta. Pojďme se podívat, co to prakticky znamená.

Jak postupovat, když objevíte skrytou vadu?

Nejdříve se ubezpečte, že:

1. vada nebyla popsána v kupní smlouvě

2. nejedná se o vadu zjevnou, tedy viditelnou

3. nejedná se o vadu, která by odpovídala míře používání nebo opotřebení vozidla

Třetí bod vysvětlíme na příkladu. Koupíte si vůz, který má najeto 125 tisíc kilometrů a dosud nemá vyměněné rozvody. Podle údajů v servisní knížce mají ovšem rozvody životnost 120 000 km. Pak i přesto, že se poškození rozvodů projeví ve lhůtě do 6 měsíců od prodeje, prodávající za vadu neodpovídá a oprava půjde na vaše náklady.

Kontrola oleje. Ilustrační foto.
Jak správně zkontrolovat olej? Je to lepší za studena, nebo se zahřátým motorem?

Pokud jste i nadále přesvědčení, že se jedná o skrytou vadu, můžete uplatnit nárok na náhradu do šesti měsíců od data předání vozu. Kontaktujte prodejce a upozorněte ho na rozpor v kupní smlouvě. Prodávající strana je povinna zajistit opravu nebo výměnu vozidla. Výjimkou je, pokud vám prodejce poskytnul paušální slevu na případné vady. Výše této slevy je uvedena v kupní smlouvě a kupující v tomto případě hradí opravu vady až do výše slevy na vlastní náklady.

Pokud je to jen trochu možné, upřednostněte dohodu před soudním řešením sporu, který se vám může nejen protáhnout, ale také prodražit. Velkou šanci na výhru soudního sporu máte v případě, že se vada objevila skutečně pouze jeden nebo několik málo dní od předání vozu.

František Mašek, TipCars.com