Zároveň by se ještě slušelo říci, že v dnešní době, kdy jsou auta stále chytřejší a chytřejší, umí některé modely ohlídat spoustu věcí a o servis či pravidelnou kontrolu si „říci". Mnoho aut, která jezdí po českých silnicích, však takovými funkcemi nedisponuje a proto nezbývá nic jiného, než aby údržbu vedl v patrnosti řidič sám.

Dali jsme proto dohromady deset základních tipů, o které se lze při běžné údržbě opřít. Pro více informací není potom od věci najít si plán údržby ke svému konkrétnímu modelu auta.

1. Kontrolujte a měňte olej

Může vám připadat, že podobnou poučku slyšíte dnes a denně, ale budete se divit, kolik aut jejich majitelé zadřou jen proto, že nepočítají s průběžnou spotřebou oleje mezi výměnami. I když svoje auto a jeho spotřebu oleje dobře znáte, není na škodu alespoň jednou za 2000 kilometrů zkontrolovat hladinu.

Zjistěte si přitom, jakým způsobem se má olej u vašeho auta kontrolovat. Obecně byste olej měli kontrolovat na rovné ploše a při zahřátém motoru. Slouží k tomu měrka, kterou většinou poznáte podle barevné rukojeti. Máte-li automatickou převodovku, měli byste tu a tam mrknout na olej i v ní.

2. Občas přeměřte tlak v pneumatikách

Pneumatika funguje správně pouze tehdy, když je správně nahuštěná. Podhuštěná pneumatika zvyšuje spotřebu a nesprávně se opotřebovává, přehuštěná zase snižuje adhezi a opět se nesprávně opotřebovává. Chcete-li tedy, aby vaše gumy dlouho vydržely, je správný tlak v nich naprosto základní věcí.

Systém Easy Fill Tire Alert od Nissanu.
Nissan má nový systém pro jednoduché dohuštění pneumatik. Ušetří hlavně čas

U většiny osobních aut činí správný tlak v pneumatice okolo 2,3 baru. Automobilkou doporučené přesné hodnoty najdete na karoserii vozidla (například na dveřích řidiče, na vnitřní straně víčka palivové nádrže nebo třeba na na pojistkové skříňce), jsou i v uživatelské příručce a existují také různé internetové databáze.

4. Motor i vy musíte dýchat přes čistý filtr

Vzduchový filtr se má měnit s olejem, nicméně mnoho řidičů se snaží ušetřit peníze tím, že jej pouze prohlédnou, vyklepnou a nevymění. Přitom stojí maximálně pár stokorun a zajistí, že se motoru bude dobře dýchat. Prakticky totéž platí pro kabinový filtr. Čistý filtr znamená čistý vzduch do interiéru a možná se zbavíte i zamlžených oken.

5. Brzdové kotouče a desky zasluhují pozornost

Brzdy jsou prvkem, na který musí být v autě vždy maximální spoleh. Máte-li litá kola, je na brzdové kotouče a destičky zpravidla docela dobře vidět, takže sílu zbývajícího obložení zkontrolujete pouhým pohledem. Jakékoliv kopání, vibrování či pazvuky potom nenechávejte bez povšimnutí a řešte je zavčasu.

Ilustrační foto.
Proč brzdy občas vydávají nepříjemné zvuky? A jak se jich zbavit?

6. Neopomínejte na brzdovou kapalinu

U brzdové kapaliny si nelze vystačit s tím, že „je jí dost". Stejně jako většina dalších náplní, i brzdovka podléhá časem zkáze v podobě vodnatění. Zvýšení podílu vody znamená snížení bodu varu a nízký bod varu je něco, co u brzdové kapaliny rozhodně nechcete. Při silném ohřátí brzd (sjíždění z hor) by mohl nastat moment, kdy celý systém kvůli uvařené brzdovce zcela selže. Její kondici lze přitom vcelku snadno zkontrolovat, stačí na to tester, který měří podíl vody v kapalině podle elektrického odporu. 

7. Chladicí kapalina není jenom voda

Ano, za určitých okolností lze do chladicího systému nalít vodu, ovšem v závislosti na materiálu, ze kterého je vyrobený blok motoru, se vystavujete riziku rzi v chladicím systému. Správná je proto jen chladicí kapalina správné specifikace, doporučená výrobcem. A pozor na její stáří. S časem totiž směs přichází o své nemrznoucí schopnosti a zamrzlý chladicí okruh je v zimě velký problém. I bod tuhnutí kapaliny lze přitom jednoduše změřit, zde se používá refraktometr, který ukáže bod tuhnutí kapaliny.

8. Máte-li turbodmychadlo, dochlazujte

Tento bod se netýká ani tak údržby, jako zcela prosté prevence, týkající se vozů s turbodmychadlem. Zejména pokud využíváte výkon motoru, není potom možné jen tak zastavit a ihned motor chcípnout. Rozpálené turbodmychadlo je třeba dochladit postupně, kolováním oleje, případně i vody. Takže pokud jste před zastavením nejeli naprosto v klidu, je vhodné 2-3 minuty počkat a nechat motor běžet na volnoběh. Výjimka platí jen u některých modernějších vozidel, vybavených elektrickými čerpadly, které čerpají chladící médium skrz turbo i po zhasnutí motoru.

Ilustrační foto.
Víte, jak správně zahřát motor? A je to lepší na volnoběh, nebo za jízdy?

9. Auto zasluhuje být čisté

Lak je sice tvrdý a vydrží leccos, ovšem na některé nečistoty je i bezbarvá vrstva krátká. Různý nepořádek padající ze stromů má tendence nechávat na laku špatně čistitelné stopy, které následně nezbývá než drhnout pomocí chemie. Samostatným případem je potom ptačí trus. I pár dní na letním slunci stačí k tomu, aby se v „pokáleném" místě lak naleptal a zůstal narušen.

10. Kožená sedadla zasluhují extra péči

Kůže v autě je sice především designovou záležitostí, ale u mnohých modelů umí pěkně zvýšit hodnotu. Je proto zcela zásadní starat se, aby kůže časem nezanikla a nepopraskala. Přesně k tomu slouží různé krémy a přípravky, udržující kůži vláčnou. Jen máloco totiž vypadá v autě hůř, než popraskané a potrhané sedačky.