Bezklíčové systémy odemykání a startování vozu v mnoha případech zjednodušují život, hrozí u nich ale také možnost snadného zneužití tohoto systému. Jelikož bezklíčové systémy odemknutí a nastartování vozu fungují na principu rádiových vln a pouze na určitou (zpravidla velice krátkou) vzdálenost od vozidla, lupičům stačí pomocí jednoduchého radiového zařízení „prodloužit“ signál majitelova klíče, který má vlastník vozu třeba doma na stole.

Díky tomu si nakonec systém vozu myslí, že samotný klíč je v blízkosti auta, a proto odemkne dveře a dovolí lupiči bez problémů nastartovat a odjet. To vše klidně do pár minut, někdy i vteřin.

Odcizení vozidla za 3,5 milionu korun.
Pomocí čtečky ukradli drahé vozidlo během minuty

Tyto případy odcizení vozidel se neobjevují pouze v zahraničí, ale lupiči zneužívající moderní technologie se objevují také u nás. Není to dávno, co jsme psali o případu z Hradce Králové a ukradeném BMW.

Takto vychytralým zlodějům je však velmi jednoduché bránit se. Níže zmíněný způsob už některé z vás určitě napadl – k bezpečnému odstínění signálu totiž stačí klíček zabalit do klasického alobalu.

Pro zloděje je potom nemožné signál klíče prodloužit, jelikož jste si alobalem v podstatě vytvořili jednoduchou Faradayovu klec, která blokuje vysílání signálu.

Zloději se do auta dostali během chvilky.
VIDEO: Zloději obelstili bezklíčový systém Mercedesu. S autem odjeli do minuty

Na tomto principu nakonec už fungují i speciální stínící kapsičky či obaly, ve kterých můžete klíče od auta nosit. K sehnání jsou i u nás. Většinou bývají primárně určeny pro blokování signálu mobilních telefonů, ale signál moderního klíče automobilu ochrání taktéž.

Jak už ovšem několikrát upozorňovali experti, celý problém s rostoucím počtem ukradených aut pomocí bezklíčového odemykání by měly v první řadě už dávno řešit samotné automobilky a zajistit majitelům vozů zabezpečení proti tomuto zneužití. Od žádného výrobce jsme však dosud neslyšeli, že by se problému začal věnovat.

Na snadné zneužití bezklíčového systému chtěli hackeři upozornit hlavně samotné automobilky.
VIDEO: Ukrást auto s bezklíčovým odemykáním je snadné, ukázali hackeři