Zákazníci, kteří si kupují automobily japonských značek, s nimi jsou v průměru více spokojeni než ti, kteří vlastní vozy vyrobené jinými automobilkami. Vyplývá  to z výsledků posledního průzkumu americké spotřebitelské organizace Consumer Reports.

V galerii si můžete prohlédnout konkrétní modely, které získaly od zákazníků nejlepší a nejhorší ohodnocení. Ty méně úspěšné jsou na snímcích 1-10, vítězové pak od 11 do 20.

Nejlépe se motoristům zamlouvají vozy značky Subaru. Za nimi následuje Mazda společně s BMW. Za medailovými pozicemi pak skončily Honda a Lexus. V první desítce pak jsou ještě automobilky Audi, Porsche, Mini, Toyota a Inifiniti.

Na opačném pólu barometru spokojenosti se nacházejí značky Alfa Romeo, Land Rover, Mitsubishi, GMC a Jeep.

Obiba značky ale současně neznamená, že některý její vůz najdeme mezi těmi nejlépe hodnocenými v absolutním pořadí. Na druhou stranu, například Jeep má mezi nejhoršími hned dva modely. Jsou to ty nejmenší - Compass a Renegade. Potvrzuje se tak celkové hodnocení této automobilky.

Tesla a Ford rozporuplné

Paradoxní je pak pozice značky Ford. Ta byla v hodnocení 30 nejvíce frekventovaných značek jedenadvacátá. Má ale hned dva modely (klasický Mustang a elektrický Mustang Mach-E) mezi deseti nejoblíbenějšími vozy a jeden na samém chvostu oblíbenosti. Tím je Ford Ecosport. Consumer Reports tento typ vozu hodnotí následovně: "Ford EcoSport nedostojí svému jménu – malé SUV není nijak zvlášť úsporné, ani není moc příjemné na řízení – a proto má špatné skóre spokojenosti."

Z žebříčků je jasně patrné, že ti zákazníci, kteří si pořídí elektromobily, jsou s nimi zpravidla velmi spokojeni. Proto je mezi deseti modely s nejlepším hodnocením hned čtveřice "čistých elektromobilů" Jedná se o již zmíněný Mustang Mach-E, Volkswaten ID.4 a Tesly Model Y a 3. Tesla jako taková také moc mezi značkami nezabodovala - skončila 22. Jako elektrický vůz lze označit také plug-in hybridní verzi Toyoty RAV-4, která je také v první desítce.

Ještě vice nadšeni ze svých zakoupených automobilů jsou pak vlastníci "sporťáků". Konkrétně Chevroletu Corvette, Mazdy MX-5 a Fordu Mustang.

V desítce nejúspěšnějších je také Hyundai Tucson, což je vůz, který se vyrábí rovněž na našem území - v závodě značky Hyundai v Nošovicích.