Jen 6,7 procenta! Právě tak málo tuzemských řidičů má osobní zkušenost s řízením elektromobilů. Ukázal to průzkum, který na reprezentativním vzorku 525 tuzemských řidičů provedla agentura Datank.

Na příklady nových elektromobilů dostupných u nás se můžete podívat do fotogalerie.

Přitom první elektrické modely (tehdy se jednalo o trojlístek Citroën C-Zero, Mitsubihishi MiEV a Peugeot iOn) se začaly v tuzemských showroomech nabízet již před deseti lety.

"Ukazuje se, že Češi jsou v oblasti pohonů automobilů velmi konzervativní," uvedl ředitel divize Volkswagen osobní vozy společnosti Porsche ČR Patrik Fejtek. Právě Volkswagen si uskutečnění průzkumu objednal. Je proto také poměrně skeptický při odhadu počtu prodaných elektromobilů v Česku v tomto roce. "Bude to pouze v řádu tisíců," sdělil.

ID.4 při první projížďce českým hlavním městem
Nabito silnými argumenty: První svezení s globálním Volkswagenem ID.4

Pokud by dostali možnost koupit si elektromobil za stejnou cenu, jako auto s konvenčním motorem, využilo by ji necelých 40 % Čechů. Nejvíce přitom nejmladší generace řidičů do 25 let (44 %), nejméně fanoušků elektromobility pak čítá věková kategorie 26–35 let, kde by si jej za stanovených podmínek pořídilo jen 35 % lidí. Přesto ale v průzkumu 7 procent jeho účastníků uvedlo, že by si elektrické auto chtělo v následujícím roce pořídit.

Jsou stále příliš drahé..

V průzkumu byli lidé dotazováni také na kladné a záporné stránky elektromobilů. Více než polovina (55 procent) oceňuje jejich ekologičnost, 45 procent pak jejich ekonomickou výhodnost z dlouhodobého hlediska a každému třetímu (35 procent) se zamlouvá jejich tichý provoz.

Proti elektromobilům pak podle Čechů hrají především finanční důvody (vysoká cena je pro 72 % z nich důvodem k tomu si elektromobil v nejbližší době nekoupit). 48 % jej nechce kvůli malému dojezdu na jedno nabití a 42 % proto, že neví, kde by jej nabíjelo.

Volvo C40 Recharge
Nejméně čtyři automobilové značky skončí za 9 let s produkcí "spalovacích" aut

Agentura lidem položila i jeden konkrétní dotaz redakce Deník a Automix.cz. Ten zněl, zda by lidé svůj elektromobil mohli v současné době dobíjet u sebe doma, případně na pracovišti. Kladně odpovědělo jen necelých 23 procent, naopak skoro polovina (49,7 procenta) si byla jista, že takovou možnost nemají. Zbývajících téměř 28 procent nebylo schopno na tuto zdánlivě jednoduchou otázku odpovědět.

Ještě konzervativněji smýšlejí tuzemští řidiči o autech, které se řídí samy. Na to, že si je jednou pořídí, se těší pouze 7 procent řidičů, naopak 63 procent si vlastnictví takovéhoto dopravního prostředku vůbec nedokáže představit.