Není žádným překvapením, že motorkáři jsou jedni z nejzranitelnějších účastníků silničního provozu. Sami se zpravidla pohybují rychleji, než auta, přitom ale nedisponují ochranou v podobě karoserie a prvků aktivní a pasivní bezpečnosti.

Motorkáři musí ve velkém spoléhat na pozornost řidičů aut, jenže občas se prostě stane, že šoféři pozor nedají a motocyklistu třeba přehlédnou.

Čtěte také: Porsche chce zatočit s překupníky svých speciálních vozů. Má na to plán

Takřka revoluci v soužití řidičů a motorkářů by mohla přinést nová technologie, využívající zabudované komunikátory v autech a motocyklech. Motorka zcela automaticky vyšle desetkrát za sekundu informace o své poloze skrze veřejnou ITS G5 síť.

Auta, která mají takové komunikátory také zabudovány, informaci přijmou a skrze displej infotainmentu na motorkáře upozorní. Šofér tak bude vědět, že se k němu blíží motocyklista.

Doporučujeme: Nové BMW řady 8 se ukazuje jako kabriolet, "kombík" či pick-up. Jak se vám líbí?

Ve chvíli, kdy budou auta jezdit autonomně, budou s ním počítat dopředu. Každé auto navíc signál „přepošle" dál, takže v ideálním případě by měli o motocyklu a jeho poloze vědět všichni dostatečně dlouho dopředu.

Právě bezdrátová veřejná síť se v budoucnu stane hlavním komunikačním kanálem mezi pozemními dopravními prostředky. Řidiči se tak o některých událostech na silnici dozví s prakticky nulovou prodlevou a pro autonomní řízení je takový systém prakticky nezbytný.

Zdroj: Youtube