Léto je tady, mnoho motoristů se připravuje na prázdninovou dovolenou autem. K tomu budou potřebovat dálniční známku. Centrum dopravních informačních systémů Ministerstva dopravy ČR (CENDIS) připravilo před nadcházejícími letními prázdninami pro motoristy tipy, jak se vyhnout pokutám a mít hladký průjezd po českých dálnicích.

Jak koupit dálniční známku 

| Video: Youtube

1. Nakupujte známky online

Nejpohodlněji koupíte českou dálniční známku na oficiálním státním e-shopu edalnice.cz. Stačí zaplatit kartou a známka je ihned aktivní. Je to rychlé a bezpečné. K dispozici jsou také čerpací stanice EuroOil a pobočky České pošty, kde můžete platit i hotově, případně samoobslužné kiosky u hraničních přechodů.

2. Oprava údajů do 15 minut

Při koupi známky na pobočkách České pošty a EuroOil máte 15 minut na opravu chybně zadaných údajů. Toto je možné v místě nákupu po předložení potvrzení o úhradě.

3. Pozor na weby se zbytečnými poplatky

Vždy se ujistěte, že nakupujete na edalnice.cz. Nákup na jiných stránkách může znamenat vyšší poplatky a riziko zneužití vašich údajů.

4. Plánujte předem

Dálniční známku můžete koupit až 30 dní před plánovaným začátkem platnosti. Nemusíte tedy čekat na poslední chvíli.

Kolik letos čeští řidiči zaplatí za dálniční poplatky v sousedních zemích a při cestě do Chorvatska?:

5. Bankovní převod – pozor na čas

Pokud platíte bankovním převodem, počítejte s tím, že známka bude platná za 3-5 dní, než se peníze převedou.

6. Oprava SPZ v e-shopu

Pokud jste při nákupu v e-shopu udělali chybu v SPZ, můžete opravit až dva znaky a zemi registrace vozidla, a to i v době platnosti e-známky. Stačí na edalnice.cz zadat autorizační kód z potvrzením o úhradě.

7. Ověření platnosti známky

Nejste si jisti, do kdy vám platí dálniční známka? Na edalnice.cz jednoduše zadejte vaši SPZ a stát registrace vozidla a ihned zjistíte platnost.

8. Karavany a přívěsy zdarma

Pokud jedete s karavanem nebo přívěsem, neplatíte nic navíc. Dálniční známku potřebujete jen pro vozidlo do 3,5 tuny, které táhne karavan nebo přívěs.


Nahrává se anketa ...

9. Motorkáři bez známky

Motorkáři mohou jezdit u nás po dálnicích zdarma, pro ně se nic nemění.

10. Jednodenní známka

Od letošního března můžete zakoupit jednodenní e-známku, která platí vždy do půlnoci daného dne, na který byla zakoupena.

Známky pro okolní země

Pokud řidič potřebuje dálniční známku pro sousední země, na webu edalnice.cz najde rozcestník s odkazy na oficiální e-shopy Rakouska, Slovinska, Slovenska, Maďarska a Švýcarska. Vyhne se tak nákupům na neoficiálních stránkách s vysokými poplatky.

Co je CENDIS?

CENDIS, s.p., Centrum dopravních informačních systémů Ministerstva dopravy ČR, je státní podnik v působnosti Ministerstva dopravy České republiky. Je odpovědný za prodej a správu elektronických dálničních známek a jejich distribuci on-line v síti obchodních míst. Vykonává dohled a kontrolu nad fungováním systému i úhradou poplatků. Provozuje podporu systému, distributorů i uživatelů (např. call centrum).