Křižovatka spojující ulice Regal Road a Springmount Avenue v Torontu byla dlouhou řadu let prý poměrně nebezpečným místem. I přes značky přikazující zastavení tam totiž mnoho řidičů nezastavovalo a rozlehlé prostředí křižovatky dovolovalo řidičům místem rychle projíždět, a to ke všemu během špičky, neboť se jedná o alternativní trasu normálně ucpaných silnic v okolí.

Místní obyvatelé se tak rozhodli křižovatku vlastními silami upravit, aby zpomalila provoz a průjezd byl bezpečnější - a to jak pro řidiče, tak pro pěší na chodnících opodál.

Jeep Grand Cherokee Trackhawk.
Jeepu někdo ukradl šest ostrých Trackhawků. Přímo z výrobní linky

Namísto vyplňování žádostí pro vedení města k úpravě křižovatky, dlouhého schvalování a dalšího vyřizování se ale řada obyvatel z tohoto místa rozhodla situaci řešit selským rozumem a trochou víkendové práce.

Pomocí napadaného listí lidé upravili tvar i šířku křižovatky a křídou nakonec doplnili klasické podélné značení, které nyní nutí řidiče v křižovatce opravdu zastavit a rozhlédnout se. Změna tvaru rozcestí přitom zabraňuje vozům místem rychle projíždět. S pracemi dokonce pomáhaly místní děti.

Nejprve se však jednalo o pouhý experiment. Obyvatelé čtvrti chtěli nově navrženou křižovatku vyzkoušet jen po dobu jednoho dne. Pozitivní výsledky jejich práce a zklidnění provozu je ale utvrdilo, že toto rozvržení nechají na místě mnohem déle.

Ilustrační foto.
PŘEHLEDNĚ: Tohle jsou nejrizikovější silnice v Česku

S fotkami křižovatky před a po úpravě pak místní vyrazili kontaktovat příslušné úřady, aby křižovatku oficiálně upravily do této podoby. Torontští dopravní úředníci si však nemohli odpustit poznámku, že s návrhem nové křižovatky je měli obyvatelé raději kontaktovat dříve, než se do práce pustili sami a komunikaci upravili vlastními silami.

Jeden z místních občanů Dave Meslin však zmínil, že práce nelituje a jistá předpojatost či averze k často pomalým úřadům je mezi lidmi přece normální. Proto se rozhodli situaci řešit po svém. Ke všemu pak již Meslin zveřejnil i grafický návrh oficiálně upravené křižovatky s novým trávníkem a chodníky.