Mikroauta pro nezletilé mají nízkoobjemové motory o výkonu páru koní, maximální povolenou rychlost 45 km/h a hmotnost do 350 kg. Proto je lze řídit už od 15 let věku s platným řidičským oprávněním skupiny Am, tedy nejčastěji určeným pro jízdu na mopedu nebo slabé motorce.

Sedmnáctiletý mladík z okolí Poděbrad používal vozítko značky Ligier k jízdě do školy v nedalekém Nymburku. Kdyby ovšem dodržoval předpisy a choval se na silnici nenápadně, nikdo by zřejmě netušil, že jeho vozítko dokáže díky úpravám jet mnohem rychleji než jen 45 km/h.

Údajně naměřených 696 km/h v úseku s padesátkou.
Řidič měl zaplatit pokutu za 696 km/h. Radar ho přitom změřil v Opelu Astra

Na základě stížností obyvatel, kteří opětovně viděli malé auto při rychlé jízdě v obci a navíc s hlasitým projevem z výfuku, se nedávno rozhodli místní policisté mladého řidiče tajně sledovat v neoznačeném policejním autě a zaznamenat jeho případné přestupky.

K těm přitom došlo velmi rychle. Při cestě do školy nedával řidič znamení o změně směru jízdy, nezastavil na „stopce“ a několikrát překročil povolenou rychlost v obci i mimo ní. V úseku s maximálním limitem 50 km/h se mladík v mikroautě řítil rychlostí 68 km/h a mimo obec mu policisté naměřili dokonce 98 km/h.

Muži zákona nakonec řidiče zastavili a poté jej dle zákona doprovodili na stanici technické kontroly. Domnívali se totiž, že na voze jsou ilegální úpravy.

Mercedes-AMG Project One.
Do Česka se prodal Mercedes-AMG Project One, 1000koňové monstrum za 60 milionů

Informace od mluvčí policie sice neupřesňuje provedené úpravy na voze, nicméně fotografie motorového prostoru naznačuje, že klučina chytře vyměnil původní dvouválec o objemu 505 cm³ a výkonu 5,5 koně (4 kW) za větší a výkonnější tříválec neznámé značky.

Nehledě na úpravy, které samozřejmě nebyly schváleny a zapsány v technickém průkazu, a zmíněné přestupky, tak neměl chlapec dostatečné oprávnění řídit vozidlo se zjištěným objemem a výkonem (bohužel nebyl policí upřesněn). Na základě toho mu byl zadržen řidičský průkaz i technické oprávnění od vozu.

Případ bude teprve řešit příslušný městský úřad. Nezletilému řidiči prý hrozí pokuta maximálně 10 tisíc korun a velice pravděpodobně na určitou dobu zákaz řízení.