Řidič je povinen mít za jízdy na motocyklu nebo na mopedu na hlavě nasazenou a řádně připevněnou ochrannou přilbu schváleného typu podle zvláštního právního předpisu a chránit si za jízdy zrak vhodným způsobem, například brýlemi nebo štítem, pokud tím není snížena bezpečnost jízdy, například za deště nebo sněžení.

V případě, že pojedete na motocyklu bez helmy, hrozí vám bloková pokuta až dva tisíce korun. Přijít můžete také o tři body v kartě řidiče.

Pokud budete vybírat helmu na motocykl, zjistíte, že na trhu je z čeho vybírat. Zatímco pro někoho bude důležitá její cena, pro jiného konstrukce, použité materiály nebo barevné provedení. Nezapomínejte však na to nejdůležitější - kvalitní helma vám může zachránit život při dopravní nehodě.

Helmu můžete vybírat podle toho, na jakém motocyklu budete jezdit. Pokud jde o skútry a mopedy, při klidnější jízdě vám bude stačit otevřená helma, vybavená často ochranným štítem a integrovanou clonou proti ostrému slunečnímu svitu.

Při rychlé jízdě na silném stroji naopak oceníte integrální helmu, která vyniká dobrou ochranou celé hlavy a je určena pro vyšší rychlosti. Pro jízdu v terénu naopak oceníte přilby na enduro. Oblíbené jsou také vyklápěcí helmy pro jejich bezpečnost a pohodlné používání.

Při koupi helmy si vždy ověřte, že byla homologována. Tím je zaručeno, že byla testována a schválena pro provoz na pozemních komunikacích. Tento údaj najdete na vnitřním polstrování nebo na řemínku. Přilba bez homologace nemusí splňovat požadované bezpečnostní podmínky a může být nebezpečná.

Výjimkou jsou helmy pro motocross, které jsou kvůli sportovnímu využití specifické – mají větší kšilt, musí dobře větrat a jsou k nim potřebné motokrosářské brýle. Často tyto přilby nejsou homologovány pro běžnou jízdu na silnici.

Při výběru helmy nepodceňujte její velikost. Je dobré předem si ji vyzkoušet, protože jen v ideálně padnoucí přilbě se budete cítit komfortně a neriskujete otlačeniny nebo špatný výhled na silnici. Důležité je, jestli vám helma sedí dobře, což oceníte při dlouhodobějším používání. V případě, že budete helmu kupovat na internetu, řiďte se tabulkami vnitřních rozměrů konkrétního výrobce.

  • Na co si dát při koupi helmy pozor, zjistíte ve videu:
| Video: Youtube

Ceny motocyklových přileb se často odvíjí od kvality zpracování. Dobré odvětrávání, ochrana před deštěm a chladem, to vše se na její ceně projeví. Také použité materiály, ze kterých je přilba vyrobena - jako jsou aramidová nebo uhlíkových vlákna, sklolaminát, plasty – to vše má vliv na její celkovou funkci, komfort i výslednou cenu.

Motocyklové helmy pořídíte na českém trhu zhruba od dvou tisíc korun a za nejlepší zaplatíte i několik desítek tisíc korun. Při jejím výběru se vyplatí nešetřit, protože helma patří mezi základní ochranné prvky, které mohou motorkáři ochránit zdraví. Levnější helmy mohou při nárazu prasknout a motocyklistu zranit. Pozornost věnujte také údržbě přilby. Jakékoliv poškození totiž snižuje její funkčnost a účinnost při dopravní nehodě.