V rámci 60. výročí Seatu 600 totiž španělská automobilka tento malý městský model porovnala se současným ekvivalentem městského vozu, tedy Seatem Mii. Oba vozy mají přibližně shodné rozměry a jsou považovány za praktické automobily do města. A také jsou reakcí na potřeby v oblasti mobility v různých dobách.

Vznikem jsou si oba vozy taktéž podobné, zatímco Seat 600 vznikl ve spolupráci s tehdejším Fiatem a model je tedy vlastně převlečeným Fiatem 600 z 50. let, nový Seat Mii je samozřejmě vyroben pod taktovkou dnešního koncernu Volkswagen a je jednovaječným trojčetem Volkswagenu up! a Škody Citigo.

Aston Martin Vantage a DB10.
Nový Aston Martin Vantage není upravená DB10 z bondovky. Je to vlastně obráceně

Srovnání obou vozů s přihlédnutím na jejich věkový rozdíl je tedy plné zajímavostí ukazujících odlišnosti tehdejší a dnešní doby:

1. Třikrát větší zavazadlový prostor

Prostor nebyl žádnou překážkou pro pětičlennou rodinu, aby se vydala do vysněné destinace včetně zavazadel na měsíční pobyt. Zavazadlový prostor v přídi modelu 600 měl objem 68,5 litru. Přestože jsou rozměry modelu Mii podobné, jeho zavazadlový prostor je s celkovým objemem 238 litrů třikrát větší a je umístěn vzadu, jako u většiny současných automobilů.

2. Dveře zavěšené vzadu

Jedním z charakteristických prvků prvních verzí modelu z 50. let je zavěšení dveří vzadu a jejich otvírání vpředu. Dalším prvkem výbavy tohoto modelu byla sedadla, která se svým designem a čalouněním podobala pohovce.

3. Bezpečnostní výbava

První verze Seatu 600 nebyly vybaveny bezpečnostními pásy, ani opěrkami hlavy. Se sedadly mělo kontakt pouze 40 procent těla sedící osoby. Na druhé straně Mii disponuje nejen oběma uvedenými prvky, ale také čtyřmi airbagy a nejvyspělejšími bezpečnostními systémy a asistenty, jako je funkce nouzového brzdění, která detekuje překážky a automaticky zabraňuje kolizím.

Bugatti Chiron.
OBRAZEM: Retro verze moderních aut. Jak vypadá současnost a minulost dohromady?

4. Posilovna za volantem

Zaparkování modelu 600 vyžadovalo při otáčení volantem silné paže. Byla to vyčerpávající činnost, zejména v létě, kdy jediným způsobem, jak se zchladit, bylo otevřít všechna okna, aby mohl do vozu proudit čerstvý vzduch. Úplným opakem je řízení s elektromechanickým posilovačem v modelu Mii, s nímž je řízení plynulé a snadné. A okýnka otevírat nemusíte, pohodu a komfort zajistí klimatizace.

5. Rychlost výroby

Seatu 600, jemuž se přezdívalo „Kulička“, bylo v letech 1957 až 1973 vyrobeno 800 000 kusů. Vzhledem k výraznému nárůstu poptávky po tomto modelu vzrostla v roce 1958 výroba šestinásobně. Výroba jednoho vozu trvala více než 40 hodin, zatímco Mii nebo jakýkoli jiný aktuální model vyžaduje v současnosti v průměru 16 hodin, přestože jsou moderní automobily mnohem složitější.

6. O skoro polovinu nižší spotřeba

Seat 600 po uvedení na trh v roce 1957 odstartoval masivní rozšíření automobilů ve Španělsku. Zcela změnil mobilitu střední třídy a umožnil celým rodinám jezdit na dovolenou společně. Seat Mii byl představen v roce 2011 jako městské vozidlo, s nímž je však možné podnikat cesty už na mnohem delší vzdálenosti. Jeho spotřeba paliva je přitom - alespoň na papíře - téměř o polovinu nižší než u předchůdce: průměrná hodnota činí 4,5 l/100 km v porovnání se 7,8 až 8,0 l/100 km u modelu 600.