Jedním z klíčových kroků k uhlíkové neutralitě, které chce EU dosáhnout do roku 2050, je zákaz výroby nových spalovacích motorů od roku 2035. Ale plán, který vyvolává ohromné diskuze nejen v rámci Evropy, se teď nezdá být tak přímočarý, jak se původně zdálo. Do hry vstoupilo Německo, které se obává úpadku automobilového průmyslu a ztráty pracovních míst. Západní sousedé začali volat po novém projednání a zahrnutí e-paliv.

Hlasování o zákazu spalovacích motorů po roce 2035 mělo být formální záležitostí, teď je ale odloženo a o věci bude nadále jednat prezidentka Evropské komise Usula von der Leyen s německým kancléřem Olafem Scholzem. 27 členských států EU se o zákazu spalovacích motorů přitom dohodlo už loni v říjnu a situace jako tato, kdy se finální hlasování odkládá na poslední chvíli, není příliš obvyklá.

Do hry vstoupila dvojice faktorů. Jedním strach o pracovní místa, spojený s přesunem od výroby spalovacích aut k výrobě elektromobilů. Vždyť například Ford oznámil, že bude rušit přibližně 3 800 pracovních míst v Evropě, zejména v Německu a Velké Británii. Dalším faktorem jsou takzvaná e-paliva coby možná ekologická náhrada stávajících paliv.

Měření emisí vozů v laboratoři i na silnici
Emisní norma Euro 7: Oč jde zákazníkům, automobilkám i Evropské unii?

Jde to i jinými cestami…

E-paliva jsou CO2 neutrální paliva, vyrobená z obnovitelných zdrojů. A i když se stále jedná o drahou a složitou technologii, objevuje se v EU stále více hlasů, které po e-palivech v osobní dopravě, a tedy zachování spalovacích motorů téměř v současné podobě, volají stále hlasitěji.

Německý ministr dopravy Volker Wissing řekl k věci: „Je v rozporu, když Evropská komise volá po vysokých cílech v ochraně klimatu, ale zároveň činí jejich dosažení složitější skrze příliš ambiciózní regulace.“ Wissing a jeho strana FDP požaduje flexibilnější přístup k ekologickým cílům a možnost volby v průmyslu. Požaduje také, aby byla znovu projednána norma Euro 7.

Těžko říct, jak situace vyústí. Každopádně by jednání mohla narušit současný plán, který do budoucna počítá výhradně s elektrickými auty.