Již na začátku tohoto tisíciletí automobilky váhaly, jaký typ pohonu v následujících desetiletích převáží. Pro jistotu tedy raději většina z nich vyvíjela kromě nových (a úspornějších a ekologičtějších vozů se spalovacími motory) také alternativní pohonné jednotky. Velká část z nich je stále k mání.

Jako slepá ulička se vlastně ukázal pouze jediný z nich. Například Škoda ještě v roce 2012 nabízela octavii druhé generace v provedení Multifuel, s níž bylo možné jezdit jak na klasický benzín, tak i na palivovou směs, v níž převažoval bioetanol. Ford s tímto typem pohonu nabízel dokonce ještě o třídu větší auto - Mondeo. Dnes již ale na trhu není v oficiální nabíce zastoupení jednotlivých zastoupení automobilek žádný typ takového vozu.

LPG

Po letech útlumu se naopak zvětšila nabídka automobilů, které jsou již z výrobního závodu vybaveny schopností jezdit na LPG. Nejlevnější vůz s takovýmto pohonem je Fiat Panda a přijde aktuálně na 276 900 Kč, což je 52 000 Kč dráže než v případě stejného vozu s klasickou zážehovou dvanáctistovkou.

Výrazně menší je rozdíl mezi klasickým "benzinovým" a LPG pohonem v případě vozů Dacie. U nové generace Sandero lze tento pohon získat již za cenu 289 900 Kč, což je o patnáct tisíc korun více než u stejně vybaveného vozu spalujícího výhradně benzín.

Lehce vyšší cenový rozdíl pak je v případě tohoto pohonu u nového Renaultu Clio. Při porovnání verzí se stejnou výbavou je cena čistě benzinové verze 338 000 Kč a varianty LPG 358 000 Kč. Jde tedy pouze o dvacet tisíc Kč.

CNG

Další zajímavou alternativou zejména pro ty, kteří tohoto najezdí opravdu hodně, jsou automobily se zabudovanými plynovými nádržemi a motory upravené pro spalování stlačeného zemního plynu (CNG). V nabídce je již řadu let má především italský Fiat a pak rovněž všechny "masové" značky koncernu Volkswagen.

Nejlevnější v této kategorii je opět Fiat Panda. Podle platného ceníku stojí 329 900 Kč. Zajímavou alternativou může pak Volkswagen Up! s tímto pohonem. Zaplatit za něj bude třeba 344 900 Kč. Již o třídu větší Seat Ibiza je za 374 900 Kč, případně Volkswagen Polo (431 900 Kč). Menší rodinné SUV Arona přijde na 450 900 Kč.

Hybridy

Ještě lze stále koupit minulou generaci Toyoty Yaris s tímto typem "nedobíjecího"hybridu. Ta se doprodává s ceníkovou cenou 410 900 Kč. Nová verze už přijde na 460 000 Kč. Alternativou může být výrazně prostornější a dobře vybavená Honda Jazz 459 900 Kč nebo zbrusu nová hybridní varianta Renaultu Clio za 480 000 Kč.

Plug-in hybridy

Už hodně zdraží klasické vozy instalace pohonu plug-in hybrid. Jejich dojezd na jedno nabití baterie ze zásuvky nebo z wallboxu je obvykle v reálu mezi 40 - 50 kilometry, pak lze ale pokračovat s využitím klasického ropného paliva. Nejlevnější zástupce tohoto pohonu najdete v dealerstvích Renault. Menší SUV Captur přijde na 730 000 Kč, kombi nižší střední třídy Mégane na přesně tři čtvrtě miliónu korun.

Elektromobily

Kupodivu na velmi podobné cenové úrovni jako výše zmíněné plug-in hybridní automobily se pohybují klasické bateriové elektromobily. Momentálně (po vyprodání Škody Citiga e iV a Volkswagenu e-up!) je nejlevnějším modelem v nabídce klasických značek působících u nás Smart EQ. Verze Fortwo přijde na 561 690 Kč, větší Forfour na 613 227 Kč. Následují Renault Zoe (735 000 Kč) a Opel Corsa-e. Ten má cenovku 759 900 Kč.