Odloženo nebo zrušeno. Tyto dodatečné poznámky jsou v tuto chvíli napsány u desítek motoristických akcí, které se v průběhu jara měly konat na území České republiky.

V tuto chvíli je například jisté, že se zásadním způsobem změní kalendář rallyové sezóny. Bylo rozhodnuto o odložení Valašské Rally, která se měla konat první dubnový víkend, v původním dubnovém termínu se nepojede ani Rallye Šumava. Také Rallye Český Krumlov, jejíž oficiální termín je až za dva měsíce, se posune nebo úplně zruší. "S ohledem na vyjádření odpovědných vládních činitelů je už nyní jisté, že z důvodu omezení účasti veřejnosti na hromadných akcích, které by mělo skončit v České republice nejdříve v průběhu června, není možné jihočeský podnik ve dnech 22. a 23. května uspořádat," uvedl ředitel podniku Pavel Kacerovský. "O tom, zda se bude 48. ročník soutěže konat ještě letos, nebo až na jaře příštího roku, rozhodneme podle dalšího vývoje pandemické situace v Evropě a volných termínů v upraveném kalendáři Sonax MČR v rally," dodal.

Sanitní verze Laurety
Nejdelší Felicia vznikala tři roky. Logo Škoda ovšem používat nesměla

Diváci se nebudou moci přijít podívat ani na spoustu dalších motoristických podniků, které jsou v oficiálním kalendáři Autoklubu České republiky. Zrušeny jsou v tuto chvíli květnové závody ve slalomu automobilů v Pačejově a Kdyni nebo závod do vrchu v Ústí nad Orlicí. Odložen je například dubnový závod v autokrosu v Humpolci či motokárový podnik v Chebu. Motocykloví závodníci si nezazávodí v trialu v Březové u Sokolova nebo v sidecarcrossu v Sedlčanech.

Jen pro několik málo podniků již byly určeny náhradní termíny, ačkoliv i zde není jasné, zda budou skutečně platit. Například závod Mistrovství světa v sidecarcrossu v Kramolíně, by se měl místo v květnu jet 20.-21. června. Akce automobilových veteránů Oldtimer Bohemia Rallye byla přeložena z června na 10.-12 září.

Autodromy zejí prázdnotou

Zřejmě nejvýrazněji dopadne současná pandemie na ekonomiku provozatelů tuzemských autodromů. Jak v Brně, tak v Mostě se samozřejmě nebudou konat závody, ale ani kurzy bezpečné jízdy, motoškoly a další akce. "Dubnové termíny motoškol, stejně jako kurzů bezpečné jízdy na Polygonu Brno, jsou odloženy. Pro ty z vás, kterých se to týká, najdeme vhodný náhradní termín, jakmile to bude možné. Situaci v případně pozdějších kurzů budeme řešit na základě dalšího vývoje epidemie," uvádí se například na oficiálních stránkách brněnského Masarykova automotodromu.

Jozef Zajíček, jehož společnost je provozovatelem mosteckého autodromu, odhaduje finanční ztrátu za březen na přibližně pět miliónů korun a za duben to zřejmě bude dvojnásobek této sumy.

Indická Jawa 300 na stánku Jawy na výstavě Motosalon v Brně
Indické Jawy se začnou dovážet ve druhém pololetí. U jednoho typu nezůstane

"Máme 45 zaměstanců, z nichž většina je v tuto chvíli samozřejmě doma. Můžeme dělat jen nějaké údržbářské akce, ale pro ty, jejichž náplní je dělat servis klientům, samozřejmě nyní žádné uplatnění nemáme," uvedl v rozhovoru pro Deník a Automix.cz.

"Vzhledem k omezení shromažďování nemůžeme pořádat žádná školení bezpečné jízdy, kterých se běžně koná 8-10 týdně, uzavření hranic zase znemožnilo příjezd zahraničních týmů k testování strojů na závodním okruhu," vysvětlil.