Celkem osm a pokud budeme počítat také doprodávané verze dvou modelů, pak dokonce deset. Taková je v současné době nabídka menších SUV v cenové úrovni do 400 000 Kč na tuzemském trhu s novými osobními automobily. Vyplývá to z průzkumu redakce Automix v cenících jednotlivých automobilových značek.

Na všechny se můžete podívat do naší fotogalerie. U každého vozu současně uvádíme i jeho cenu.

Až na dvě výjimky (shodou okolností se jedná o dva nejlevnější modely) se jedná o automobily s pohonem pouze přední nápravy. Je to logické, jsou totiž odvozené od malých městských hatchbacků, a proto mají obvykle stejné motory a podobnou výbavu.

Nejlevnějším autem v této kategorii zůstává rumunské SUV Duster. Nyní, po provedené modernizaci, bude český ceník startovat na úrovni 284 900 Kč. To je o pět tisíc výše než dříve. V základní výbavě jsou ale už nyní světlomety LED. Vůz s takovou cenovkou pohání litrový tříválec s výkonem 91 koňských sil, ovšem kupující se ani neochladí pomocí klimatizace, ani si nebude moci pustit rádio.

Volkswagen Taigo
Volkswagen má již sedmé SUV. Taigo je ale první se zádí ve stylu kupé

Solidně vybavená je pak už verze Comfort, která startuje na sumě 369 900 Kč. 

Duster lze mít skutečně v široké škále motorizací a kombinací výbav. Za možnost jezdit levně na LPG se připlácí k základnímu motoru (který pak ale má o deset koní vyšší výkon) pouhých deset tisíc korun. Nejlevnější verze s pohonem všech kol přijde na 471 900 Kč. V takovém případě bude mít pod kapotou turbodiesel 1,5. "Čtyřkolka" je k dispozici také společně se čtyřválcovou třináctistovkou, která poskytne až 150 koní.

Konkurentů v této kategorii malých městských SUV neustále přibývá. Posledním přírůstkem je Hyundai Bayon, brzdy ho bude následovat Volkswagen Taigo. U něj si ale rozhodně nemůžeme být jisti, zda se cenovka dostane pod námi sledovanou úroveň 400 000 Kč.

Na venkovských silnicích se nám auto hodně líbilo
Skvělý nástroj na žehlení děravého asfaltu: První svezení s Hyundai Bayon

Druhým nejlevnějším automobilem v této kategorii je Suzuki Ignis, které se dokonce dokáže vtěsnat pod hranici 300 000 Kč. 

Hned ze dvou vozů můžou zájemci vybírat v autosalonech Hyundai. Levnější je již zmíněný Bayon, o padesát tisíc více stojí již poměrně prostorná Kona.

Zajímavé je, že souboje o zákazníky v této kategorii se vůbec neúčastní značky koncernu Volkswagen, včetně tuzemské Škody. Kamiq totiž nyní nelze koupit za méně než 422 900 Kč.