Zejména ve městech byla sice letos zima mírná, ale i tak se zimní pneumatiky občas hodily. Oficiálně sice čas pro používání zimních pneumatik (v případě vozovky pokryté sněhem, ledem nebo námrazou) skončí poslední březnový den, přesto je lepší ponechat je na autě ještě o pár týdnů déle.

Na druhou stranu, již nyní je dobré si objednat nové letní pneumatiky, pokud ty staré vloni dosloužily. Jako dobré vodítko k nákupu poslouží opět některý z nezávislých testů. Jeden z těch nejrespektovanějších pořádá pravidelně německý autoklub ADAC. 

V první fázi se zkoušelo celkem 16 produktů s rozměrem 185/65 R 15 88 h. Jedná se tedy o pneumatiky, které jsou určené pro vozy malé a nižší střední třídy. Konkrétně například pro Škodu Fabia, Škodu Rapid, Škodu Scala, Kamiq, Volkswageny Polo či T-Cross, Renault Clio, Peugeot 208, Seat Ibiza nebo Arona, Opel Astra a mnoho dalších běžných vozů.

Pneumatika Polaris 5 mezi nejlepší nepatřila
Test zimních pneumatik na menší auta: Barum Polaris 5 je dobrá jen někde

Testovalo se podle tradiční metodiky. Na výsledné známce se tedy podílí ze 40 procent podílí výsledky dosažené na mokré dráze. Vždy dvacetiprocentní podíl má pak jízda na mokru a opotřebení. A po deseti procentech pak dodá spotřeba paliva a hlučnost.

Stejně jako prakticky vždy žádný plášť nezískal známku velmi dobrý. V takovém případě by totiž výsledná známka musela být mezi hodnotami 0,6 až 1,5. Hodnocení dobrý (známka 1,6 - 2,5) už si ale pár pneumatik vysloužilo.

Goodyear vítězí díky dlouhé trvanlivosti

Úplně nejlepší s hodnocením přesně 2,0 byl produkt Goodyear EfficientGrip Performance 2. K vítězství mu pomohl hlavně parametr opotřebení, kdy získal přesnou jedničku a na autě tedy vydrží opravdu dlouho. I v ostatních disciplínách měl ale vyrovnané dobré výsledky.

Ti, kteří ale přihlížejí hlavně k jízdním vlastnostem na suchu i na mokru, by ale měli raději sáhnout po produktu Bridgestone Turanza T 005. Konečná známka byla 2,1, stejně jako v případě třetí Michelin Primacy 4.

Test celoročních pneumatik
Konec strašení před celoročními pneu. Český test prokázal jejich schopnosti

Na hodnocení "dobré" dosáhly ještě pneumatiky Pirelli Cinturato P1 Verde, Dunlop Sport BluResponse a Giti GitiSynergy H2. Tuto pneumatiku vyrábí singapurská společnost a její výsledky byly vyrovnané ve všech sledovaných parametrech.

Těsně za ní (ale už se známkou 2,6 - tedy "uspokojivá") skončila pneumatika Laufenn G Fit EQ + LK41. Porazila dokonce také produkt německé prémiové značky Continental. Plášť EcoContact 6 by však mohl vyhovovat spořivým řidičům. Vysloužil si totiž při měření spotřeby zdaleka nejlepší známku 1,2, když další nejlepší za ní měla až 1,7.

Na posledním šestnáctém místě skončil slovenský Matador MP47 Hectorra 3. Ten zklamal především při jízdě na suchu. Stále mu však celková výsledná známka 3,3 stačila na hodnocení "uspokojivý".